… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

belzští chasidé

belzští chasidé

Vlna vzrušení zachvátila části charedi-židovského zbožného světa kvůli probíhajícímu historickému usmiřování mezi chasidskými dynastiemi Belz a Satmar.

Admor z Belzu vyslal delegaci deseti dajanim (rabínských soudců), vedenou svým osobním asistentem, k hrobům satmarských admorim, Bál Ha „Divrej Joel“ (Baal Ha „Divrei Yoel“) a Bál Ha „Berach Moše“ (Baal Ha „Berach Moshe“) na hřbitově Kirjas Joel (Kiryas Yoel) v New Yorku.

Fotografie delegace, pořízené bezpečnostní kamerou, lze vidět na webu Vos iz Neias.

Dajanim jménem admora z Belzu, rava Jisachara Dova ben Mirjam (Yissachar Dov ben Miriam), přečetli kapitoly Techilim (Žalmů) a zapálili svíčky za duše admorim. „Jsme vyslanci našeho rabiho Jisachara Dova ben Mirjan, přišli jsme požádat o odpuštění za to, co zranilo Vaši důstojnost,“ uvedli.

Očekává se, že žádost o odpuštění umožní historické smíření mezi oběma dynastiemi. Admor ze Satmaru plánuje navštívit příští měsíc Izrael a očekává se jeho setkání s admorem z Belzu.

Blog jménem Shearim vysvětluje, že počátkem 80. let 20.století dynastie Belz opustila protisionistickou Ehad Charedit a přidala se k Agudat Jisrael (Agudat Yisrael), která tehdy byla stranou Knesetu. Dnes se nazývá Jahadut HaTora (Sjednocený judaismus Tóry) a vedou ji chasidské dynastie Gur, Vižnic (Vishnitz) a Belz a také „někteří litevští rabíni.“

„Ehad reagoval rozhořčeně, protože považovali Belzery za zrádce, kteří přešli k sionismu“ a souhlasili se podílet na Státu Izrael. „Mezi Satmarem, Toldot Aharon a Belzem vypukla válka.“

Nicméně dnes je situace taková, že vižnický rebe Moše Jehošua Hager (Moshe Yehoshua Hager) má čtyři dcery a „jedna je provdána za současného belzerského rabiho, druhá za satmarského rebeho Aharona Teitelbauma, třetí za skvererského rebeho z New Square a čtvrtá za roš ješiva vižnické ješivy v Bnej Braku, rabiho Ernstera.“

„Podívejme se tedy na fakta: Belzerský rebe, stejně jako jeden ze dvou současných satmarských rebe, rabi Aharon Teitelbaum, jsou prostřednictvím svých manželek příbuzní. Jsou tedy stále nepřátelé?“

 mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Historic Reconciliation between Hassidic Dynasties.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv