… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

přístup ke stránce odepřen (Írán)

přístup ke stránce odepřen (Írán)

Internetový vyhledávač Google je ve skutečnosti maskovaným špionážním nástrojem, ale režim Islámské republiky Írán má řešení: národní internet pod státní kontrolou.

Prohlásil to náčelník íránské policie Esmail Ahmadi Moghaddam v rozhovoru pro íránskou tiskovou agenturu ILNA.

Dodal, že vládou kontrolovaný internet přinese informační bezpečnost proti nepřátelům. Vznik internetu (tedy s ohledem na odříznutí od zbytku světa spíše intranetu), založeného na islámském právu, umožní Ahmadinežádově vládě vyloučit nechtěný materiál ze sociálních sítí, které už před 2 roky byly jedním z hlavních komunikačních kanálů při protestech proti údajně zfalšovaným prezidentským volbám.

Jak předevčírem uvedla agentura IRNA íránský vlastní internet by měl být řešením problémů s cenou, bezpečností a kvalitou připojení. Síť by měla být uvedena do provozu během několika týdnů a fungovat nezávisle na připojení do zahraničí. Mezinárodní konektivita by měla být uvolněna pro mezinárodní komunikaci a domácí přesměrována do „národní informační sítě,“ uvedl ministr informací Réza Taghipúr (Reza Taghipour).

Vládní úřady a velké společnosti mají mít přístup k internetu bez dalšího, běžní Íránci pak mají užívat „halal (čistou) síť“, aby „byli chráněni před škodlivým obsahem světové sítě.“

Íránská státem kontrolovaná média uvádějí, že v poslední době jsou Íránci frustrováni pomalým internetovým připojením a nemožností přístupu k sociálním sítím Facebook, Twitter a YouTube.

Před týdnem íránská vláda zpřísnila podmínky přístupu Íránců na internet v internetových kavárnách. Zájemci o přístup na síť mají podle zprávy Rádia Farda, odvolávající se na íránská média, povinnost uvést své jméno, jméno otce, adresu, telefonní číslo a číslo občanského průkazu. Navíc musejí být kavárny vybaveny kamerovým záznamovým systémem. Opatření musejí být uvedena do praxe do 15 dnů od jejich vyhlášení.

Podle odhadů dnes v Íránu internet užívá 23 milionů lidí. Podle oficiálních údajů Facebooku z října 2011 existuje na této síti 17 milionů íránských účtů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv