… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

TóraEx 10,2
ולמען תספר באזני בנך ובן בנך….. וידעתם כי אני ה‘
A ty abys mohl vypravovat svým synům i vnukům….a poznáte, že já jsem Hospodin.
Jestliže budete vštěpovat do srdcí vašich synů a vnuků poznání o velikosti Boha, vaše úroveň židovské vzdělanosti bude stále vyšší a vyšší a budete stále více poznávat Boha – „a poznáte, že já jsem Hospodin“.
(podle knihy Toldot adam rabiho Jehošui z Ostrowa, zemř. 1873)

Ex 10,21
ויהי חשך על ארץ מצרים וימש חושך – a nastane nad egyptskou zemí taková temnota, že se dá nahmatat.
Obyčejná tma není stvořena k žádnému zvláštnímu účelu. Taková tma je prostě odvrácenou stranou světla, jedná se o nepřítomnost světla. Na místě, kde světlo není přítomno, je samozřejmě tma. Proto taková tma nepředstavuje nic zvláštního, je to prostě normální tma tak, jak ji známe. Stačí však malé světlo, které velkou část tmy „vyžene“. Egyptská tma byla však něco zcela jiného. Tu Hospodin stvořil právě pro tento účel, aby ztrestal faraóna a Egypťany. חושך וימש  – že se dá nahmatat, t. j. že není v moci ani sebevětšího a sebesilnějšího světla takovou tmu eliminovat. (Egyptskou tmu můžeme přirovnat ke kosmickým tzv. černým dírám, které také pohlcují veškeré světlo).
(Podle komentátora Obadii Sforna, 1475-1550)

Ex 12,2
החדש הזה לכם ראש חדשים – Tento měsíc bude pro vás začátkem měsíců.
Synové Izraele stanovili svůj kalendář podle Měsíce. Měsíc je podobný židovskému národu. Měsíc se zmenšuje a zmenšuje, až ho nakonec není vidět a všichni si mohou myslet, že nadobro zmizel, že již není. Poté však náhle zazáří, začne se zvětšovat až je v úplňku – na vrcholu své síly. Podobně je tomu i s židovským národem. Když jsou Židé zcela „na dně“- zcela poníženi a zdecimováni, kdy již nikdo nevěří, že jsou vůbec schopni svého „zmrtvýchvstání“, tak se jim vrátí jejich síla, povstanou z nejnižších hlubin země a opět zazáří na zenitu nejjasnějším světlem. Časem se stane světlo Měsíce stejně zářivé a silné jako světlo Slunce, a jeho světlo bude zářit jako v prvních sedmi dnech stvoření světa, tak zářivá a jasná budoucnost čeká židovský národ.  (podle midraše)
Židovský národ stanovil svůj kalendář podle Měsíce a ostatní národy světa podle Slunce (traktát Suka 29a). Národy světa proto mohou existovat jen tehdy, když svítí Slunce, když je jim dobře, když je ozařuje Slunce. Když však jejich Slunce zapadá, tak i ony „hasnou, zapadají“ a mizí v dějinách (staří Egypťané, Asyřané, Babyloňané, klasičtí Řekové, Římané atp.). Oproti tomu národ synů Izraele žije a existuje, dokonce i v nejtěžších dobách neproniknutelné tmy. Také v tomto přetěžkém období národ synů Izraele září jako Měsíc.
(podle díla Sfat emet rabína Jehudy Arie Leiba Altera, 1847-1905)

Bratislavský rabín a zakladatel tamější proslulé ješivy Moše Schrieber, zvaný Chatam Sofer (1762-1839) byl vynikajícím halachickým učencem, velmi učeným předsedou rabínského soudu a byl literárně činný. Byl však „synem své doby“ a jako přísný ortodoxní rabín byl odpůrcem  haskaly a židovského reformního hnutí, které se tehdy šířily Evropou.

„Tento měsíc bude pro vás začátkem měsíců – החדש הזה לכם ראש חדשים“

Synové Izraele jsou povinni počítat své měsíce tak, že nisan bude prvním měsícem, ijjar druhým, a tak dále. Bohužel, někdy však používají názvy měsíců jako ostatní národy. Proto bude lepší, když budou nazývat měsíce podle jména a ne podle pořadí, například první, druhý, třetí atp., neboť je tu nebezpečí, že by mohlo dojít k spojení dvou termínů – pořadí i názvu měsíce podle národů světa. Pak by totiž nesprávně tvrdili, že leden je prvním měsícem a ne nisan.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv