… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Turki al-Fajsal

Zatímco se představitelé západních zemí snaží při rostoucích cenách ropy utišit válečné bubny hrozící války s Íránem, Saúdská Arábie říká, že je připravena bránit své zájmy válkou.

Bývalý šéf saúdské zpravodajské služby princ Turki al-Fajsal (Turki al-Faisal) delegátům konference Rady pro spolupráci arabských států Zálivu sdělil, že Rijád využije „všechny dostupné možnosti“, aby bránil své zájmy proti íránským „hrozbám“, které by vyvolat „nežádoucí vojenskou konfrontaci.“

Fajsalova prohlášení na konferenci v Bahrajnu včera odpoledne následovala poté, kdy Teherán vyzval Rijád, aby znovu zvážil svoji nabídku, že vykryje jakékoliv množství ropy, které by na světovém trhu chybělo v důsledku omezení íránského exportu.

„Jakákoliv hrozba našim zájmům nebo bezpečnosti nás donutí využt všechyn dostupné možnosti k obraně našich zájmů a národní a regionální bezpečnosti,“ citovala Fajsala televizní stanice Al-Arabíja.

„Rostoucí eskalace a trvalé napětí mohou skončit dobrodružstvím s nepředvídatelnými následky nebo v nechtěné vojenské konfrontaci,“ dodal.

Írán varoval západní země, že pokud budou nadále prosazovat sankce vůči jeho klíčovému ropnému exportu, uzavře strategickou Hormuzskou úžinou z Perského zálivu, která je strategickým bodem pro vývoz většiny světových dodávek ropy.

„Írán nesmí rozdmychávat tento koflikt a nesmí nám hrozit, když se řídíme mezinárodními rozhodnutímu,“ řekl Fajsal. „Musíme zabezpečit bezpečnost Hormuzského průlivu a světové energetické dodávky.“

Nicméně Írán „náš partner při dosahování bezpečnostních cílů v regionu, založených na mírových základech, si vybral odlišnou politiku, které trvale podkopává regionální bezpečnost a provokuje zahraniční intervence, kterých jak tvrdí, se snaží zbavit,“ řekl.

Příčinou sankcí proti Íránu je jeho snaha získat jaderné zbraně. Teherán obvinění popírá, ale zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii uvádí, že Írán usiloval – a nadále usiluje – o jadernou technologii, která má výlučně vojenské využití.

Zpráva spolu s opakovaným íránským znemožňováním přístupu inspektorů MAAE ke svým jaderným zařízením vyvolala u západních zemí, Saúdské Arábie a jejích arabských spojenců z Perského zálivu a také u Izraele obavu z jaderných ambicí Íránu.

Prezident USA Barack Hussein Obama, který nyní usiluje o znovuzvolení, se nicméně snaží vyhnout konfrontaci v Perském zálivu a prudkému růstu cen ropy.

Obama minulý týden v dopise sdělil, že je připraven zahájit s Íránem jednání o jeho jaderném programu navzdory absenci přímých diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, ale varoval, že uzavření Hormuzské úžiny by bylo překročením „červené linie“

V Bahrajnu kotvící Pátá flotila USA označila takový krok za „válečný akt.“

Představitelé NATO před týdnem uvedli, že aliance nemá v úmyslu vojensky intervenovat v Perském zálivu. NATO nyní plánáje otevření styčného úřadu u Rady pro spolupráci arabských států Zálivu v Kuvajtu.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak také před týdnem prohlásil, že izraelský úder na íránský jaderný program je „velmi vzdálený.“ Barak nicméně také řekl, že existují „červené linie“, které by přinutily Izrael k úderu, jako například dosažení vysoké úrovně obohacování uranu.

Fajsalova prohlášení znamenají, že Obamova vláda, která nyní chce v rámci volebního boje čelit republikánské kritice nedostatečné tvrdosti vůči íránskému režimu, má nyní na Blízkém východě dva možné spojence – Izrael a Saúdskou Arábii.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Saudi Arabia: ‚All Available Options‘ Open on Iran.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv