… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ve vypálené synagoze v Ramle

ve vypálené synagoze v Ramle

Podruhé v tomto měsíci vypukl požár v synagóze ve staré Ramle. Shořela Tóra a kultovní předměty. Otázka, která se nabízí, je, zda se jednalo o žhářský útok.

Když v soboru ráno přišli věřící do synagógy Algriva ve starém městě v Ramle, našli hasiče, jak se snaží uhasit požár, který vypukl uvnitř synagógy.

V tu chvíli se oheň rozšířil natolik, že shořela Tóra, fylakteria (modlitební řemínky), knihovna a také sedadla byla zničena ohněm.

Hasiči zahájili pátrání po příčině ohně a důkazech, které by potvrdily anebo vyvrátily domněnku, že se jedná o žhářský útok. Členové komunity, která se v synagoze schází k modlitbám, se domnívají, že se jedná o žhářský útok, protože v synagoze nehořely svíčky a hasiči nenašli žádné poškození elektrického vedení.

Jeden z členů kongregace řekl, že situace v Ramle je problematická, protože v sousedství žije několik arabských rodin, které jsou spojené s podsvětím a zločinem. Tento člověk také pod podmínkou anonymity řekl, že v těchto rodinách se konají dlouho do noci různé oslavy, během nichž se používají drogy a dochází k různým narušením pořádku. Policie se snaží tuto situaci eliminovat.

Oheň, který vypukl s synagóze Algriva v sobotu ráno, je již druhý požár v této synagóze v Ramle. Před měsícem byl založen požár ve druhém patře budovy, kde je sklad knih a kultovních předmětů. Tehdy policie uzavřela případ jako důsledek elektrického zkratu, ale členové kongregace upozornili na to, že mříže na oknech v místnosti kde požár vypukl byly přeříznuté. Přesto policie nechtěla potvrdit, že by se jednalo o žhářství.

Před dvěma týdny se vandalové vloupali do synagogy v Emek Lod v Judeji. Šokovaní členové kongregace našli na podlaze svitky Tóry, na kterých byly stopy po tom, že po nich někdo šlapal. Také byly ukradené stříbrné ozdoby z Tóry a kasička s milodary.

Další zpráva o požáru v sobotu ráno synagógy přišla z osady Chariš, kde shořely Tóry, velká náboženská knihovna a fylakteria.

Na neděli byl vyhlášen kajícný půst a modlitby jako výraz smutku nad spálením Tór.

Fotografie ze synagogy v Chariš

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Torah Burned in Synagogue Fire in Lower Galilee.

Jedna reakce na Tóra shořela při druhém požáru v synagóze v Ramle (+ fotografie)

  • Tomáš Kolský napsal:

    Je to těžké, protože tu existuje vcelku zjevná politická objednávka radši nevyšetřovat tyto situace. Policie nemá politickou podporu, která by jí dovolila vyšetřovat Araby.
    V případě vypálené mešity ve městě Tuba Zangaria policie vyšetřovala pouze Židy, protože taková byla politická objednávka. Je veřejným tajemstvím, že jeden z občanů města Tuba Zangaria řekl nakonec i veřejně, že mešitu vypálili místní obyvatelé – následně mu někdo posypal dům náboji z automatické zbraně. Nyní by všechny v podstatě překvapilo, kdyby to policie vyšetřila. Vyšetřování a soud by byly příliš „kontroverzní“. Nikdo by si nebyl jistý, zda Izrael dostatečně dbá na práva menšin.

    Policii a prokuratuře chybí veškerá motivace to vyšetřovat, služební postup by to každému spíš ohrozilo, ba dokonce by při troše smůly by vyšetřovatel mohl skončit ve vězení či na hřbitově. Takže se holt jméno viníka asi nikdy nedozvíme.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv