… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Chrámová hora

Chrámová hora

Poprvé po desetiletí navštívili tento příslušníci Izraelských obranných sil v uniformách Chrámovou horu v Jeruzalémě a prohlédli si mešitu Al Aksá. Návštěva uniformovaných vojáků byla povolena po dlouhé době, kdy se policie stavěla proti takovým návštěvám, sdělil webu Aruc 7 (Arutz Sheva) předseda Nadace dědictví Chrámové hory Jehuda Glick (Yehuda Glick).

„Ve výboru pro vnitřní věci Knesetu se diskutovalo a poslanci Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely), Arje Eldad (Aryeh Eldad) a Danny Danon se dotazovali policie, jak je možné, že nedovoluje vojákům vyjít na Chrámovou horu,“ uvedl Glick.

„Najednou jsme viděli arabské weby, ukazující obrázky vojáků na Chrámové hoře. Nevěděli jsme o tom,“ dodal.

„Je to naprosto úžasné. Nejen kvůli zvláštnímu vztahu, který výsadkáři mají ke Chrámové hoře (kterou v roce 1967 osvobodili z 19 let trvající jordánské okupace – pozn. překladatele), ale také proto, že policie stále říkala, že by bylo nebezpečné povolit uniformovaným vojákům návštěvu komplexu. A najednou zcela překvapeni vidíme, že to tak nebezpečné není,“ uvedl Glick.

Izraelská policie zachovává vůči židovským návštěvníkům komplexu diskriminační politiku. Mezi těmi, kterým pravidelně není přístup na Horu povolen, jsou nevěsty o jejich svatební dni a vojáci v uniformě.

Zatímco muslimové se mohou na Chrámové hoře modlit bez omezení, židům je povolen přístup jen v malých skupinách – a nesmí se během návštěvy modlit. Jedná se o důsledek rozhodnutí tehdejšího ministra obrany Mošeho Dajana (Moshe Dayan), který se po osvobození východní části Jeruzaléma v roce 1967 rozhodl ponechat nejsvatější místo judaismu v rukou muslimského Wakfu (islámské náboženské nadace – pozn. překladatele).

Minulé léto proti existujícímu stavu protestovali aktivisté, kteří policii obvinili z diskriminace židů, jejímž důvodem je snaha usmiřovat muslimský Wakf. Policie omezuje počet židovských věřících, kteří mohou na Chrámové hoře současně být, aby zabránila konfliktu s věřícími muslimskými. Často také Horu pro židy uzavírá v reakci na muslimské nepokoje – navzdory důkazům, že muslimské nepokoje byly dopředu naplánované s cílem vytlačit z Hory židy.

Glick policii a armádu za povolení návštěvy ocenil. „Vítám to a doufám, že se jedná o počátek nové éry, v níž každý voják Izraelských obranných sil navštíví Chrámovou horu v rámci své vojenské služby.“

Návštěvu vojáků na Chrámové hoře přivítala také poslankyně Chotovely, která uvedla: „Nyní se musíme obrátit k další bitvě: umožnění židovské modlitby na Chrámové hoře. Teprve tehdy, až Stát Izrael skutečně uplatní suverenitu na Chrámové hoře, budeme s jistotou vědět, že Hora je naše.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Uniformed IDF Soldiers Visit Temple Mount.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv