… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Židé modlící se v Kever Josef

Židé modlící se v Kever Josef

Okolo 2.000 Izraelců ze všech společenských skupin – náboženských, sekulárních a charedim – se modlilo v noci ze středy v Josefově hrobce (Kever Josef) v Šechemu (Shechem). Speciální návštěva byla dojednána s Izraelskými obrannými silami a vojáci také skupinu, která se přijela modlit, doprovázeli.

Skupinu vedli ministr pro záležitosti diaspory Juli Edelstein (Yuli Edelstein), rabín samařské oblasti rabi Eljakim Levanon (Elyakim Levanon), předseda Samařské reginální rady Geršon Mesika (Gershon Mesika) a předseda Rady obyvatel Samaří Beny Kacover (Benny Katzover).

mapa Samaří

mapa Samaří

Návštěvníky doprovázelo přibližně 50 novinářů, a to jak izraelských tak zahraničních, převážně z Francie. Novináři si vyslechli podrobný výklad o Josefově hrobce a návratu Židů do Samaří, který podal Beny Kacover, jeden z průkopníků židovského osidlování oblasti. Mezi hosty byli také členové rodiny Ben Josefa Livnata (Ben Yosef Livnat) z Elon Moreh, který byl loni poblíž hrobky zabit.

Hovořil také ministr Edelstein, který nebyl schopen v situaci, kdy se na místě modlily tisíce Židů, skrýt své emoce. Vyzval vládu, aby zajistila Židům volný přístup na toto místo a zajistila na něm trvalou přítomnost. „Zkušenosti ukazují, že svatá místa pod izraelskou kontrolou mají volný přístup a jsou bezpečná pro všechny – na rozdíl od Palestinské správy, která brání Židům v přístupu na svatá místa a kde je dokonce vypalují, jak se několikrát stalo v Kever Josef. Věřím, že se potřebujeme vrátit k úplné kontrole tohoto místa, a řada lidí ve vládě si to myslí také,“ řekl Edelstein.

Hrobku, která byla zničena a znesvěcena před 11 roky, se podařilo loni obnovit díky usilovné a nebezpečné práci Samařské regionální rady, organizace Šechem Echad (Shechem Echad), Izraelských obranných sil a izraelské Civilní správy.

Geršon Mesika poděkoval bezpečnostním silám za ochranu návštěvníků. „Kever Josef, Chrámová hora a Jeskyně Machpela (Jeskyně praotců) jsou základy veškeré Země Izrael, odkud židovský lid čerpá svoji sílu,“ řekl. „Naneštěstí si pamatuje, jak ‘policie Palestinské správy’, teroristé v uniformách, toto místo znesvětila. Společně s Izraelskými obrannými silami jsme se v posledních letech zasloužili o kultivaci tohoto místa a vyzýváme vládu, aby provedla to, co je dokonce napsáno i v Dohodách z Osla – převzala Josefovu hrobku, která tak svatým místem židovského lidu, pod plnou izraelskou kontrolu.“

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku 2,000 Jews Worship in Kever Yosef.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv