… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Karel Schwarzenberg a  Binjamin Netanjahu

Karel Schwarzenberg a Binjamin Netanjahu při návštěvě Izraele v lednu 2011

Narozdíl od USA, Velké Británie a OSN Karel Schwarzenberg nevěří, že k vyřešení sporů mezi Izraelem a Palestinskou správou je nutný vnější zásah. V dnešním rozhovoru pro Armádní rozhlas Schwarzenberg řekl, že obě strany jsou dokonale schopné vyřešit své problémy samy.

Český ministr v zahraničí v rozhovoru uvedl, že dlouhodobé soupeření o kontrolu Svaté země vede k neúspěchům diplomatů a státníků už po desetiletí a on se nesnaží tvrdit, že má nějaké řešení nebo prorockou radu. „Nevím, jaké je řešení, ale i kdybych to věděl, do sporu bych se nezapojoval, snad ledaže by o moji pomoc jedna ze stran požádala. Ale ministr zahraničních věcí jiné země by se neměl zapojovat, alespoň ne veřejně. Nejsem novinář nebo akademik a jako ministr zahraničí musím své chování omezovat,“ řekl.

I přes svůj deklarovaný neutrální postoj je Schwarzenberg přesvědčen, že spor musí být vyřešen způsobem, při němž „všichni občané státu budou moci žít normální, mírový život. To je nejdůležitější cíl.“ Ministr dodal: „Viděli jsme v naší vlastní zemi, jak okupace škodí nejen okupovanému, ale i okupantovi.“

Většinu rozhovoru ale Schwarzenberg věnoval své lásce k Izraeli, který poprvé navštívil v roce 1964. „Od té doby se snažím přijet zpět, kdykoliv to je možné,“ řekl. „Když jsem sem poprvé přijel, nikdo ani nezamykal své dveře. V posledních desetiletích Izrael stejně jako řada jiných zemí prošel mnoha změnami, ať k lepšímu nebo horšímu.“ Dodal, že izraelská společnost je stále „zázrak. Snažím se vracet do této nádherné země, co nejčastěji mohu.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Czech FM: I Love Coming to Israeli.

Jedna reakce na Český ministr zahraničí Schwarzenberg: Miluji návštěvy Izraele

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv