… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

DebkaSaúdští vládcové, kteří podporují nástup radikálních sunitských islamistů a snaží se zabránit porážce syrské opozice vládními silami, požádali Al Kajdu v Iráku, aby přišla syrským povstalcům na pomoc. Uvádí to izraelský zpravodajský web Debka (תיק דבקה).

Saúdští agenti v Iráku prý přesvědčují tamní vůdce Al Kajdy, že Assad a jeho alavitský režim je dnes jejich největším nepřítelem.

Web se odvolává na své zdroje a zprávu tak nelze ověřit. Zapadá nicméně do kontextu vývoje posledních týdnů, kdy se Al Kajda 11. února ústy Ajmána Zavahrího přihlásila k podpoře syrského povstání – i když současně se formálně měla distancovat od podpory Západu i Ligy arabských států. Zavahrí vyzval k tomu, aby do Sýrie přešly bojovat všechny síly z Iráku, Jordánska, Libanonu a Turecka.

Debka cituje úřadujícího ministra vnitra Adnana Al-Assadiho, podle nějž „řada džihádistů odešla do Sýrie,“ a s odkazem na své zdroje odhaduje, že do Sýrie míří zhruba 1.500 příslušníků irácké Al Kajdy – Syřanů, Egypťanů, Libyjců, Mauretánců, Pákistánců, Libanonců a Palestinců.

Džihádistům se noční přechody do Sýrie daří navzdory bojům se syrskou pohraniční stráží i iráckými vládními vojáky, kteří hranici střeží na příkaz vlády v Bagdádu, která vyhověla žádosti Íránu, který je spojencem syrského prezidenta Assada.

Debka tvrdí, že noví džihádisté zřejmě stojí za bombovým útokem v Allepu minulý pátek, při němž zahynulo 28 lidí, převážně příslušníků bezpečnostních sil, a dalších více než 200 bylo zraněno.

Jak web poznamenává, je ironií osudu, že stejné džihádisty v minulosti Assad podporoval, když v Iráku bojovali proti armádě USA.

Podle Debky vláda v Damašku špatně odhadla situaci, když nedávno propustila na svobodu známého teoretika a stratéga Al Kajdy Abu Mus’aba al-Suriho (pravým jménem Mustafu Abdula-Qadira), který proti Assadovi bojoval před třicet let. Důvodem měla být jednak snaha vytvořit opozici k Zavahrímu, jednak snaha pomstít se Velké Británii za podporu syrské opozice, když Abu Mus’ab stál za teroristickým útokem na londýnskou dopravu 7. července 2005, při níž zemřelo 52 lidí, i za bombovým útokem v Madridu 11. března 2004 s 191 mrtvými. Nyní se ale zdá, že Abu Mus’ab se obrátí proti Assadovi.

Sýrie se tak stává vedle Iráku, Libanonu a Bahrajnu další zemí, kde spolu svádějí boj obě blízkovýchodní muslimské mocnosti – Írán, který je baštou šíitského radikalismu, a Saúdské Arábie, která je baštou radikalismu sunitského.

Jedna reakce na Debka: Saúdové žádají iráckou Al Kajdu o boj proti syrské vládě

 • Fanuel napsal:

  Šíté i sunité a obecně islámské právo šária budou ovládat AFRICKÉ JARO…..Otázkou je, co je na tom dobrého pro Izrael.+USA……Odpovědí…..,,NIC“!!
  Polemika o tom zda v Evropě je bolest hlavy zapříčeněna ,,DEBKOU“, či islámským džihádem je totožná s vyspělou demokracií a univerzálními občanskými lidskými právy….nekrácenými zákony..vyhláškami a obecnými nařízeními. Zde je klíč k ,,NOVÉMU SVĚTOVÉMU ŘÁDU“ bez socialismu a komunismu. V čele s ,,KAPITÁLEM“ lze ,,NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD“ NA TROSKÁCH sociálních států ,,USKUTEČNIT“..:))oo
  Včetně na troskách ,,ISLÁMU“ islámského práva !!
  šária..teroristického,,DŽIHÁDU“
  Stanek Frantisek Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv