… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

drúzské shromáždění v Madždal Šams

drúzské shromáždění v Madždal Šams

Drúzové na Golanských výšinách se začínají obracet proti syrskému prezidentu Bašáru Assadovi (Bashar Assad) a poprvé od Šestidenní války v roce 1967, kdy Golany přešly pod izraelskou suverenitu, proti Assadově režimu protestují.

Drúzové, kteří nejsou muslimy a tvoří samostatné náboženství, tvoří takřka polovinu obyvatel strategických Golan a většina z nich je neoblomně protiizraelská, často kvůli obavě z represí proti příbuzným v Sýrii.

Většina obyvatel žije v obci Madždal Šams (Majdal Shams) na silnici na Hermon a má rodinné vztahy se Syřany. Obyvatelé během tzv. Arabského jara zachovávali mlčení a dávali si bedlivý pozor, aby neprojevili náklonnost k Izraeli, neboť měli strach, že by Assad mohl ublížit jejich příbuzným nebo dokonce jim samým, pokud by Sýrie opět získala svrchovanost nad Golanskými výšinami.

Assad v minulosti Izraeli nabídl uzavření mírové smlouvy, pokud by bylo Sýrii vráceno celé území, odkud Syřané před rokem 1967 z hor ostřelovali níže položené izraelské území.

Lidskoprávní skupiny agentuře AP sdělili, že „podpora opozice roste každým týdnem, ne-li každým dnem,“ ale že nemá ozbrojený nádech. Na hlavním náměstí obce se konalo několik mírumilovných protestů, které byly ojedinělým veřejným projevem nesouhlasu s Assadem.

Mezitím v Sýrii pokračuje každodenní vraždění Assadových odpůrců a opozice se živí slabou nadějí, že ji vojensky podpoří USA.

Ve městě Homs jen včera zemřelo nejméně 45 lidí. Mezi nimi prominentní bloger Rami al-Said, který ve svém posledním příspěvku na Facebooku napsal: „Baba Amro je nyní vymazáváno, úplná genocida, nechci, abyste nám říkali, že vaše srdce jsou s námi … chci, aby každý šel před velvyslanectví ve všech zemích, protože brzo z nás nebudu nic, nebude už Baba Amr – předpokládám, že tohle je poslední dopis vám a my vám neodpustíme.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Golan Druze Turning against Assad.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv