… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mezinárodní den památky obětí holocaustu – vztahující se k 27. lednu 1945, kdy byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim-Březinka, který se stal symbolem holocaustu a nacistické vyhlazovací mašinérie za druhé světové války – si poprvé v historii oficiálně připomněla muslimská země.

V istanbulské hlavní synagoze proběhl vzpomínkový obřad, na kterém tamní vrchní rabín zapálil svíčku společně s istanbulským primátorem na památku obětí nacistického vyhlazování. Vzpomínky se vedle představitelů města a židovské komunisty účastnili sunnitští i šíitští duchovní a řada osobností tureckého veřejného života. V předvečer shromáždění pak turecká státní televize TRT odvysílala první část slavného devítiapůlhodinového dokumentu francouzského režiséra Claude Lanzmanna Šoa.

Oficiální propaganda v muslimských zemích, a Turecko nevyjímaje, přitom léta představuje holocaust jako ideologický nástroj Tel Avivu, která má zastřít zločiny páchané Izraelci na Palestincích. Pietní večer v Istanbulu je o to pozoruhodnější, že vztahy mezi dřívějšími spojenci, Tureckem a Izraelem, jsou dnes na bodu mrazu. Viditelný obrat k horšímu nastal v roce 2009, kdy turecký premiér Erdogan ostře odsoudil vojenský zásah Izraele v Gaze, který byl sice odvetou za raketové ostřelování Izraele islámskými militanty, ale přišly při něm o život stovky Palestinců, včetně civilistů.

K opravdu velké roztržce mezi oběma zeměmi došlo však až po zákroku Izraele proti turecké lodi Mavi Marmara, jejíž posádka se pokoušela v rámci mezinárodního konvoje prorazit blokádu Gazy. Při obsazení plavidla izraelským komandem zahynulo devět tureckých občanů a turecký premiér Erdogan zásah označil za „akt srovnatelný s válečným zločinem“. Komise OSN, která se incidentem zabývala, ovšem dospěla k názoru, že zákrok byl oprávněný, i když nepřiměřený. Izraelská vláda se následně odmítla za smrt Turků oficiálně omluvit, načež Ankara přerušila s Tel Avivem diplomatické vztahy a pozastavila vojenské dohody s Izraelem.

Koncentrační tábor Osvětim na snímku z ledna 1945 po osvobození tábora Sověty. Polsko se v těchto dnech připravuje na velkolepé oslavy 60. výročí osvobození táborů v Osvětimi. Podle posledních historických údajů bylo v osvětimských koncentračních táborech vězněno 1,3 milionu lidí. O život zde přišlo asi 1,1 milionu lidí, hlavně Židů. Vyhlazovací tábor Osvětim I a asi dva kilometry vzdálenou Březinku osvobodili 27. ledna 1945 vojáci lvovské pěší divize armády prvního ukrajinského frontu.

Za prudkou reakcí Turecka je ovšem třeba hledat také či především rostoucí ambice Ankary, která dlouhodobě usiluje o to stát se hegemonem v muslimském světě. K tomu ovšem patří brát se za „práva“ muslimů po celém světě. Palestinská otázka je v tomto ohledu na prvním místě a ne příliš „citlivá“ politika izraelské vlády Benjamina Netanjahua v tom hraje Erdoganovi do noty.

Zároveň ovšem Ankara nechce přetrhat své vztahy se Západem, které považuje v mnoha ohledech za klíčové. Po právu. „Sbližování“ Ankary s Teheránem je třeba vidět ve smyslu určitého nátlaku na Západ, aby si Turecka víc považoval, než aby to byl vážně myšlený zahraničně politický obrat: Ankara moc dobře ví, že svázat budoucnost země s teokratickým režimem v Íránu by bylo pro ekonomicky se rozvíjející a modernizující se tureckou společnost smrtelné.

A v případě holocaustu nejde jen o vztah s Izraelem, ale především o vztah k celé Evropské unii a Americe, které pietu za oběti holocaustu považují za nedílnou součást identity demokratického Západu, jak se konstituovala po druhé světové válce.


Přetištěno s laskavým souhlasem webu Euroskop.cz.

Původně publikováno pod názvem Holocaust v Turecku.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv