… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ministerstvo zahraničí Islámské republiky Írán

ministerstvo zahraničí Islámské republiky Írán

Aktualizováno.

Islámská republika Írán přerušuje dodávky své ropy do šesti zemí Evropské unie. Velvyslanci těchto zemí o tom byli dnes informováni ředitelem západoevropského odboru íránského ministerstva zahraničí Hasanem Tádžikem (Hassan Tajik). Jedná se o reakci na chystané ropné embargo Evropské unie.

Podle íránské Press TV a tiskové agentury Fars k přerušení dodávek již dnes také došlo.

Podle jiných zdrojů nebyl termín přerušení oznámen a je možné, že jde o diplomatický nátlak a snahu přinutit Unii embargo zrušit ještě dříve, než vstoupí v účinnost.

Ministři zahraničí EU se na zákazu dovozu íránské ropy shodli 23. ledna s tím, že uzavírání nových kontraktů je zakázáno okamžitě a stávající musejí být ukončeny do 30. června 2012. Důvodem uvalení sankcí je íránský jaderný program, o němž se Západ bojí, že směřuje k vývoji jaderných zbraní.

Íránský ministr ropy Rostam Ghasemi (Rostam Qasemi) 4. února oznámil rozhodnutí reagovat na embargo zastavením dodávek ropy do některých zemí EU, což 8. února podpořili také poslanci íránského parlamentu.

Cena surové ropy typu Brent v reakci na íránské oznámení vzrostla o 1 dolar na 118,35 za barel.

Írán sice opakovaně zdůrazňuje, že do Evropské unie vyváží jen 18 % z celkového exportu své ropy a výpadek odbytu snadno nahradí, sankce však íránské představitele velmi rozčilují, což silné prohlášení zpochybňuje.

Cílem současného íránského kroku může být snaha postavit jednotlivé členské státy EU proti sobě, když Íránci opakovaně zdůrazňují těžkosti, jaké embargo přinese Řecku a Itálii. Poslanec Karim Abedi, který je členem výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Madžlisu, dokonce tvrdí, že některé „východoevropské země“ se snaží rozhodnutí o embargu zvrátit.

Íránské ministerstvo ropy odpoledne přispěchalo s dementi zprávy o okamžitém přerušení dodávek ropy.  „Tuto zprávu popíráme… pokud by takové rozhodnutí bylo přijato, oznámila by ho íránská Nejvyšší bezpečnostní rada,“ uvádí se v prohlášení. Potvrdilo se tak, že Írán není na okamžité ukončení dodávek do EU připraven.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv