… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jaderný Írán

jaderný Írán

Izraelští představitelé dali nedávno při sérii soukromých jednání na nejvyšší úrovni jasně najevo, že vláda v Jeruzalémě neupozorní předem USA, pokud se rozhodne provést preventivní úder na íránská jaderná zařízení. Sdělil to včera agentuře AP nejmenovaný představitel americké zpravodajské komunity.

Izraelci svůj postoj odůvodnili snahou zabránit tomu, aby byli Američané činěni spoluodpovědnými za úder.

Izraelské stanovisko měli opakovaně sdělit předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr obrany Ehud Barak při schůzkách se všemi americkými hosty, kteří v Izraeli o tématu jednali. Mezi nimi jsou například předseda spojeného sboru náčelníků štábů Armády USA admirál Martin Dempsey, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Tom Donilon, ředitel zpravodajské služby a američtí zákonodárci.

Podle AP je další příčinou izraelského postoje frustrace z postoje Bílého domu k íránskému jadernému programu.

S vysokými představiteli vlády a Kongresu USA se během své nadcházející návštěvy USA opět sejde ministr obrany Barak. Premiér Netanjahu bude 5. března ve Washingtonu jednat s prezidentem Obamou. Hlavním tématem má být íránský jaderný program.

Netanjahu nedávno veřejně prohlásil, že sankce proti Islámské republice „nefungují“, což je obdobný názor, jaký v Kongresu vyjádřil ředitel vojenské zpravodajské služby (DIA) generálporučík Ronald Burgess.

Za zastánce úderu na jaderná zařízení Islámské republiky je pokládán především ministr obrany Ehud Barak, podle nějž se krátí čas, než se Írán dostane do tzv. „zóny imunity“, kdy už jaderný program bude natolik dobře chráněný, že jej ani izraelský úder nebude schopen významně ohrozit.

Předseda výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů USA Mike Rogers, který nedávno navštívil Izrael a jednal o íránské otázce, včera v rozhovoru pro CNN řekl, že nabyl dojmu, že Izrael myslí úder na Írán vážně. „Podle nich vláda (USA)… nebere vážně skutečné vojenské následky íránského pokroku. Věří, že se s ohledem na současné postavení USA, budou muset rozhodnout sami.“

Současná zpráva AP odpovídá lednovému vyjádření admirála Dempseyho, že Izrael dá USA o úderu na Írán vědět maximálně 12 hodin předem.

Má se také za to, že úder na jaderná zařízení Islámské republiky nebude s USA koordinován, což ale minulý týden bagatelizoval velvyslanec USA v Izraeli Dan Shapiro.

2 reakce na Izrael nebude varovat USA před úderem na Írán

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv