… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ministři obrany Ehud Barak a Demetrius Eliades

ministři obrany Ehud Barak a Demetrius Eliades

Izrael plánuje rozmístit své vojenské letouny na Kypru. Uvedl to předevčírem Kanál 10 izraelské televize s odvoláním na izraelské představitele, kteří sdělili, že o otázce by se mohlo jednat tento měsíc během návštěvy premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) v Nikósii. Definitivní rozhodnutí podle těchto představitelů ale učiněno nebylo.

Představitel izraelského velvyslanectví na Kypru Kanálu 10 řekl, že Netanjahuova návštěva má za cíl zdůraznit dobré vztahy mezi oběma zeměmi a posílit jejich dvoustranné vztahy. Místní web na Kypru nicméně informoval, že Izrael již požádal Kypr o možnost rozmístění bojových letounů na základně Paphos.

Představitel ambasády televizi sdělil, že záležitost ještě není odsouhlasena a nachází se ve fázi předběžného průzkumu. „Není jasné, zda k tomu dojde nebo ne,“ prohlásil s tím, že možnost, že by Izraelské letectvo mělo základnu mimo území Izraele existuje.

Netanjahu bude první předsedou izraelské vlády, který vykoná státní návštěvu Kypru. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou v poslední době intenzivní. Izrael navštívil minulý měsíc kyperský ministr obrany Demetrius Eliades a Kypr loni v listopadu hostil první státní návštěvu izraelského prezidenta, když přicestoval Šimon Peres (Shimon Peres). Minulý týden se v Jeruzalémě konala další schůzka izraelských a kyperských představitelů, když se sešli ministr energetiky a vody Dr. Uzi Landau a vůdce kyperské opozice Nicos Anastasiades.

Izrael se v posledních několika letech snaží vztahy s Kyprem a Řeckem posílit, částečně kvůli rostoucímu nepřátelství Turecka a posunování tohoto kdysi izraelského spojence směrem k radikálním muslimských prvkům regionu.

Libanon dává najevo rozhořčený nesouhlas s izraelskou těžbou zemního plynu ve Středozemním moři, když namítá, že významná část ložisek se nachází v jeho a nikoliv izraelské výlučné ekonomické zóně.

Obdobně také Turecko je rozhořčené záměrem kyperské vlády těžit zemní plyn s pomocí Izraele ve výlučné ekonomické zóně Kypru. Sever Kypru je od roku 1974 okupován Tureckem, které na něm instalovalo neuznávanou Severokyperskou tureckou republiku. Jako představitel celého ostrova – který už je několik let také členem Evropské unie – je však uznávána vláda, která fakticky ovládá jen etnicky řeckou část ostrova. Turecko nesouhlasí s tím, že těžbu v námořní výlučné ekonomické zóně Kypru má realizovat mezinárodně uznávaná vláda, které také půjdou příjmy z této těžby, i když ložiska leží u břehů severní, Turky okupované, části Kypru.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Israel Considering Placing IAF Aircraft in Cyprus.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv