… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelská policie obklíčila Chrámovou horu

izraelská policie obklíčila Chrámovou horu

Desítky příslušníků izraelské pořádkové policie dnes musely být nasazeny ve Starém městě v Jeruzalémě, aby potlačily nepokoje muslimů na Chrámové hoře.

Mluvčí policie Mickey Rosenfeld uvedl, že více než 100 muslimů začalo po pátečních modlitbách házet kameny na policejní stanoviště, což policisty přinutilo vstoupit do komplexu na Hoře.

Podle zpráv médií policisté použili k rozehnání davu slzný plyn a gumové projektily. Sama policie ale sdělila, že proti výtržníkům byly použity jen ohlušující granáty a že „desítky lidí“ se zabarikádovaly v mešitě Al-Aksá.

„Jednáme s Izraelci, aby nevtrhli do mešity nebo Skalního chrámu a nechali naše lidi,“ sdělil agentuře AFP šejch Azzach Al-Chátib (Azzam al-Khatib), stojící v čele jeruzalémského Waqfu.

Z odpovědnosti za nepokoje obvinil izraelskou vládu a prohlásil, že „ponese následky.“ „Požadujeme, aby se střetům předešlo tím, že do mešity nevstoupí žádní osadníci, žádní radikálové nebo vojáci,“ dodal.

Stávající napětí pramení převážně z ničím nepodložené zprávy Centra Al-Aksá z počátku tohoto týdne, která tvrdí, že Izrael se chystá rozdělit Chrámovou horu na oddělené židovské a muslimské části stejným způsobem, jakým je rozdělena Jeskyně patriarchů v Hebronu.

Dnešní nepokoje jsou jen posledními ze série střetů s policií a útoků na židovské a křesťanské poutníky ze strany muslimů, k nimž za poslední týden na Chrámové hoře došlo.

Na Chrámové hoře se dnes nachází mešita Al-Aksá, postavená roku 705 o.l. Nicméně dávno před ní na Hoře stával První Svatý chrám postavený králem Šalamounem (existoval mezi přibližně rokem 950 př.o.l. a rokem 587 př. o. l.) a Druhý Svatý Chrám (517 př. o. l. až 70 o.l.) a jedná se o nesporně nejsvatější místo judaismu.

Západní zeď (zvaná také Zeď nářků), kde se dnes židé smějí modlit, je jen pozůstatkem vnější zdi chrámového komplexu z herodiánské doby a nebyla součástí Chrámů.

Muslimský Waqf, který muslimské mešity na Hoře spravuje, se systematicky snaží zničit všechny archeologické důkazy dřívější židovské přítomnosti, provádí bez povolení vykopávky a ničí neocenitelné a nenahraditelné pozůstatky.

Izraelští archeologové a dobrovolníci pak neúnavně prosévají hlínu z vykopávek a nalézají artefakty, které pak předávají izraelským muzeím.

Muslimský Waqf může Chrámovou horu spravovat i po jejím osvobození při Šestidenní válce v roce 1967 na základě rozhodnutí tehdejšího ministra obrany Mošeho Dajana (Moshe Dayan). Waqf provádí diskriminační politiku a snaží se židům zakázat na Horu přístup.

Izraelská policie z obavy z muslimských nepokojů tuto diskriminaci židovských věřících toleruje až do té míry, že židé na Chrámové hoře se vůbec nesměji viditelně – a to ani šeptem – modlit.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Police Quell Muslim Riot on Temple Mount.

Jedna reakce na Izraelská policie rozehnala muslimské výtržníky na Chrámové hoře v Jeruzalémě (+ fotografie)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv