… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

příslušník bojové jednotky při modlitbě

příslušník bojové jednotky při modlitbě

Takřka všichni izraelští političtí představitelé přivítali včerejší rozhodnutí Nejvyšší soudu, podle nějž Talův zákon (חוק טל) o výjimkách z povinné základní vojenské služby v Izraelských obranných silách z náboženských důvodů odporuje základnímu zákonu (חוקי היסוד) státu.

Zákon z roku 2002, pojmenovaný podle předsedy komise, která jeho přijetí doporučila, umožňuje mladým mužům studovat ješivu a vyhnout se tak odvodu až do věku 22 let, kdy si mohou vybrat, zda budou sloužit v armádě nebo dále studovat. Ti, kdo si vybrali nástup do práce, měli povinné jen 4 měsíce vojenské služby nebo 1 rok služby civilní.

Izraelská vláda již před několika roky došla k závěru, že zákon nenaplňuje svůj cíl, jímž bylo výrazně zvýšit míru odvedenosti mezi těmi, kdo se chtěli zcela vzdát vojenské služby ve prospěch vzdělávání v ješivě.

Nejvyšší soud v poměru 6 ku 3 rozhodl, že zákon porušuje Základní zákon: Lidská důstojnost a svoboda (חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו), protože odporuje zásadě rovnosti. Soudci zákon nezrušili, ale zakázali prodloužení jeho účinnosti, která vyprší za několik měsíců.

Soudci ani na straně odpůrců ani zastánců zákona netvořili jednotný blok. Mezi těmi, kdo hlasovali pro ukončení účinnosti zákona byla odcházející předsedkyně soudu Dorit Bejniš (Dorit Beinisch), sekulární soudkyně, která dlouhodobě rozhodovala proti židovským osadám v Judeji a Samaří, stejně jako Neil Hendel, absolvent Yeshiva University známý svými národně náboženskými názory.

Proti zrušení Talova zákona hlasovali Ašer Dan Grunis (Asher Dan Grunis), který se příští měsíc ujme předsednictví soudu a který je náboženský, i Edna Arbel, další sekulární soudkyně, která nepodporuje židovskou přítomnost v Judeji a Samaří.

Většina soudců došla k závěru, že vládě se nepodařilo zákon v praxi realizovat, čímž vznikla nerovnost.

Soudce Grunis ve svém opozičním stanovisko napsal, že justiční systém si při povzbuzování charedi-zbožných Židů k nástupu do armády nepočíná o nic lépe, než vláda.

Předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), který uvedl, že chtěl v pozměněné podobě zákon prodloužit, po vydání rozhodnutí řekl, že vláda předloží do 6 měsíců nový zákon, který „spravedlivěji rozloží břemeno vojenské služby“ mezi Izraelce.

Rozhodnutí soudu přivítali předsedové takřka všech politických stran s výjimkou Šas (Sefardských strážců Tóry) a Jednotného judaismu Tóry.

Rozhodnutí uvítala také strana Kadima (Vpřed), jejíž předsedkyně Cipi Livni (Tzipi Livni) obvinila vládu ze „zotročení“ budoucnosti Izraele ve prospěch menšiny.

Ministr zahraničí Avigdor Lieberman, který je předsedou strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), udělal z likvidace Talova zákona jeden z klíčových bodů programu své strany.

Ministr obrany Ehud Barak, předseda strany Acmaut (Nezávislost), který byl členem Talovy komise, prohlásil, že zákon nenaplnil očekávání a měl by být zrušen.

Právě odpor Liebermanovy a Barakovy strany ve vládě minulý měsíc přiměl premiér couvnout od plánu na prodloužení účinnosti zákona bez jeho změny.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Court Bans ‘Tal Law’ for Religious Exemptions from IDF.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv