… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Sýrie. Podle údajů skupin, demonstrujících proti režimu prezidenta Bašára Asada, přišlo za jedenáct měsíců protestů o život osm tisíc lidí. Násilí v zemi pokračuje a na civilisty doléhá rovněž tíživá ekonomická situace, potvrzuje pro Vatikánský rozhlas kustód Svaté země, O. Pierbattista Pizzaballa.

“Hospodářské embargo má velký vliv na turismus a také na obchodní i zemědělské aktivity. Připočteme-li situaci totální nejistoty, lidem zbývá skutečně málo vyhlídek. Bojím se vyslovit termín “občanská válka”, ale bohužel k ní všechno směřuje. Není možné zevšeobecňovat, některé části území jsou klidné a jiné méně bezpečné, ale vše blížící se občanské válce nasvědčuje”,

říká františkánský kustód, jehož řád spravuje v Sýrii zdravotní střediska, která poskytují péči bez rozdílu náboženské příslušnosti.

Naše ambulance jsou především na severu země na hranicích s Tureckem, což je velmi chudý kraj. Zdravotní střediska dosud pracovala na plný rytmus a věnovala se všem pacientům bez rozdílu víry a původu. Zanedlouho bude nutné najít cesty pro humanitární pomoc, která by zajistila dodávky léků a veškerých nezbytných zdravotních potřeb.

O kritické situace křesťanů v Sýrii hovoří pro Vatikánský rozhlas O. Samir Khalil Samir, profesor dějin arabské kultury a islamologie na bejrútské univerzitě sv. Josefa. Mnozí syrští křesťané se totiž obávají nuceného exilu:

Křesťani byli a jsou v této zemi stabilizačním prvkem, jejich přínos je ekonomický i politický. Jejich význam je větší než početní zastoupení – statisticky představují asi deset procent populace. Odchod by byl ztrátou jak pro křesťany, tak pro celý národ. My křesťané máme povinnost vydržet, dokud to půjde. Exil by byl pro celý Blízký východ katastrofou – křesťané už se nevrátí do Palestiny ani Iráku, v Jordánsku je jich hrstka. S výjimkou Libanonu je to právě Sýrie, která křesťany posiluje v celé této oblasti od Iráku až po Palestinu.

říká pro Vatikánský rozhlas z Libanonu egyptský jezuita O. Samir Khalil Samir.

Mezi účastníky veřejné konzistoře tuto sobotu byl také syrsko-katolický patriarcha, Jeho blaženost, Ignác III. Younan, který pro Vatikánský rozhlas hovořil o aktuální situaci křesťanských a katolických společenství v Sýrii:

Nejenom křesťané, ale podle mého názoru se celá syrská společnost velmi obává budoucnosti, protože v Sýrii je velmi složitá situace. Není zde jenom jediné náboženství, ani jediné etnikum, ale náboženská, konfesní a etnická rozmanitost. Vrcholem všeho je fakt, že u moci je jediná politická strana „Baas“, která náleží menšině „alawitů“. Muslimská většina sunnitů má za to, že byla nespravedlivě odsunuta stranou a chce se chopit vlády. Panuje zde tedy velký strach, že vypukne konflikt s náboženským nádechem i neblahými důsledky. Situace je tedy velmi obtížná pro všechny obyvatele Sýrie a zvláště pro nás křesťany, kteří zde žijeme dva tisíce let a pokládáme se za Syřany. Říkám to jako syrský křesťan, neboť i přesto, že moje sídlo je v Libanonu, narodil jsem se v Sýrii, a Libanon a Sýrie udržují těsné kontakty. Křesťané se cítí v nebezpečí a opravdu se obávají, že by se mohli stát prvními oběťmi občanské války s náboženským pozadím. V zemi totiž nepůsobí křesťanské politické strany, křesťané nemají k dispozici ani zbraně a kromě toho jsou rozptýleni po celé Sýrii. Existují sice regiony, kde tvoří většinu, ale jakmile by padla centrální vláda nastal by nekontrolovatelný chaos. V takovém případě lze předpokládat, že by padly zábrany a křesťané by se stali prvními oběťmi. Doufáme, že k tomu nedojde, na mezinárodní scéně existují snahy o nastolení dialogu a hledání civilizovaného řešení. Modlíme se tedy a budeme se modlit dále, aby Sýrie dovedla překonat tuto krizi, trvající téměř rok, a obyvatelé Sýrie naleznou opravdu pozitivní, styčný bod svých rozlišností, aby vytvořili demokratičtější národní společnost s vícero politickými stranami.

Říká syrsko-katolický patriarcha Ignác III. Younan, který se tuto sobotu účastnil kardinálské konzistoře.

(jag, mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno jako dva samostatné články pod názvy Křesťané jsou v Sýrii stabilizačním prvkem a Syrsko-katolický patriarcha o situaci v Sýrii.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv