… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Liga arabských státůCo by ještě před několika měsíci bylo nemyslitelné, stalo se skutečností. Liga arabských států (LAS, جامعة الدول العربية, též Arabská liga, الجامعة العربية) v neděli večer vyzvala k poskytnutí veškeré možné pomoci skupinám, které usilují o svržení syrského prezidenta Bašára al-Assada (Bashar al- Assad) – a dokonce vyzvala Radu bezpečnosti OSN k vyslání mírových jednotek, která by spolu se zástupci Ligy bránily dalším útokům syrských jednotek na rebely.

Rezoluce ze zasedání ministrů zahraničí Arabské ligy v Káhiře vyzývá k „otevření komunikačních kanálů se syrskou opozicí a zajištění všech forem politické a materiální podpory.“

Ministři také vyzvali arabské vlády k přerušení politických a ekonomických vztahů se Sýrií s tím, že o tomto kroku si samostatně rozhodne každá členská země Ligy. Diplomatické vztahy mezi členskými státy Rady pro spolupráci arabských států Zálivu a Sýrií už byly fakticky přerušeny minulý týden, kdy státy Ligy odvolaly své velvyslance v Damašku a vyhostily syrské velvyslance ze svých hlavních měst.

Liga arabských zemí také podpořila návrh Tuniska na svolání konference syrské opozice tento měsíc a vyzvala opozici, aby se sjednotila. Současně ale byla odmítnuta myšlenka uznání opoziční Syrské národní rady za legitimního zástupce Sýrie.

Kromě ostrého odsouzení syrského režimu pak Liga překvapivě změnila své dosavadní negativní stanovisko k vnějšímu zasahování do syrského povstání a vyzvala k zapojení OSN do řešení konfliktu. „Nejprve musí skončit střílení. Pak vyšleme pozorovatelské síly, složené ze zástupců Arabské ligy a zástupců OSN, abychom zajistili dodržování příměří a ochranu občanů. Nová pozorovatelská mise se bude lišit do předchozí,“ uvedl předseda LAS Nábil al-Arabi.

Sýrie stanovisko Ligy arabských států rezolutně odmítla. Podle syrského velvyslance v Káhiře Jusufa Ahmeda jsou členské státy Ligy rukojmími některých států v čele se Saúdskou Arábií a Katarem, které kolaborují se Západem, který „se snaží v regionu znovu rozdat karty v zájmu realizace svého řešení izraelsko-palestinského konfliktu na úkor práv a územních nároků Arabů.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv