COGAT – Koordinátor vládních aktivit na Územích
Izraelská Civilní správa (המנהל האזרחי) včera povolila výstavbu 500 nových bytových jednotek v obci Šílo (Shilo, שילה) v Samaří. Administrativní komise pro Judeu a Samaří také z humanitárních důvodů retroaktivně legalizovala výstavbu nejméně 200 dalších bytů v nedaleké obci Švut Ráchel (Shvut Rachel, שבות רחל). Oznámil to mluvčí Izraelských obranných sil Guy Inbar.
Šílo se nachází přibližně 30 kilometrů jižně od Šechemu (Shechem) v Binjaminu a je domovem více než 2.000 Židů. Sousední obec Švut Rachel má přibližně 400 obyvatel a byla založena na památku Rachel Druk, matku sedmi dětí, kterou zavraždili v roce 1991 kulky teroristů, když jela autobusem. Při útoku byl zabit také řidič autobusu.
Judea a Samaří, které byly Izraelem osvobozeny z pod jordánské okupace při Šestidenní válce v roce 1967, nebyly Izraelem formálně anektovány a jsou stále pod správou izraelského ministerstva obrany, které pro účely správy vytvořilo úřad Koordinátora vládních aktivit na Územích (angl. Coordinator of Government Activities in the Territories (CoGAT), hebr. יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ“ש)), jehož součástí je i Civilní správa.
Ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že jakékoliv povolení vydané Civilní správou ohledně nové výstavby v Judeji a Samaří bude vyžadovat ještě zvláštní souhlas ministerstva.
Rozhodnutí o povolení výstavby zkritizoval už včera ráno, ještě než bylo vydáno, vůdce krajně levicové organizace Šalom Achšav (Mír nyní), bojující proti židovské přítomnosti v Ješe, Jariv Openhajmr (Yariv Oppenheimer). „Co začalo jako osada s 30 jednotkami, se stalo rozsáhlým osídlením s tisíci nových osadníků. Toto není cesta ke dvěma státům; to je cesta k dvounárodnímu státu,“ prohlásil v Armádním rozhlase.
Povolení výstavby bytů pro Židy zkritizovala také autonomní arabská Palestinská správa, podle níž izraelský premiér Netanjahu se snaží zastavit už tak pomalý diplomatický proces, jehož výsledkem má být vznik arabského státu na území východně od Jordánu.
Kritikou nešetřil ani mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner, který prohlásil, že mu o posledním izraelském kroku není nic známo, ale obecně je názorem USA, že „osidlovací aktivity“ nejsou „konstruktivní“ při snaze dostat Izrael a Palestinskou správu k jednacímu stolu.