… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

COGAT - Koordinátor vládních aktivit na Územích

COGAT – Koordinátor vládních aktivit na Územích

Izraelská Civilní správa (המנהל האזרחי) včera povolila výstavbu 500 nových bytových jednotek v obci Šílo (Shilo, שילה) v Samaří. Administrativní komise pro Judeu a Samaří také z humanitárních důvodů retroaktivně legalizovala výstavbu nejméně 200 dalších bytů v nedaleké obci Švut Ráchel (Shvut Rachel, שבות רחל). Oznámil to mluvčí Izraelských obranných sil Guy Inbar.

obec Šílo

obec Šílo

Šílo se nachází přibližně 30 kilometrů jižně od Šechemu (Shechem) v Binjaminu a je domovem více než 2.000 Židů. Sousední obec Švut Rachel má přibližně 400 obyvatel a byla založena na památku Rachel Druk, matku sedmi dětí, kterou zavraždili v roce 1991 kulky teroristů, když jela autobusem. Při útoku byl zabit také řidič autobusu.

jižní Samaří

jižní Samaří

Judea a Samaří, které byly Izraelem osvobozeny z pod jordánské okupace při Šestidenní válce v roce 1967, nebyly Izraelem formálně anektovány a jsou stále pod správou izraelského ministerstva obrany, které pro účely správy vytvořilo úřad Koordinátora vládních aktivit na Územích (angl. Coordinator of Government Activities in the Territories (CoGAT), hebr. יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ“ש)), jehož součástí je i Civilní správa.

Ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že jakékoliv povolení vydané Civilní správou ohledně nové výstavby v Judeji a Samaří bude vyžadovat ještě zvláštní souhlas ministerstva.

Rozhodnutí o povolení výstavby zkritizoval už včera ráno, ještě než bylo vydáno, vůdce krajně levicové organizace Šalom Achšav (Mír nyní), bojující proti židovské přítomnosti v Ješe, Jariv Openhajmr (Yariv Oppenheimer). „Co začalo jako osada s 30 jednotkami, se stalo rozsáhlým osídlením s tisíci nových osadníků. Toto není cesta ke dvěma státům; to je cesta k dvounárodnímu státu,“ prohlásil v Armádním rozhlase.

Povolení výstavby bytů pro Židy zkritizovala také autonomní arabská Palestinská správa, podle níž izraelský premiér Netanjahu se snaží zastavit už tak pomalý diplomatický proces, jehož výsledkem má být vznik arabského státu na území východně od Jordánu.

Kritikou nešetřil ani mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner, který prohlásil, že mu o posledním izraelském kroku není nic známo, ale obecně je názorem USA, že „osidlovací aktivity“ nejsou „konstruktivní“ při snaze dostat Izrael a Palestinskou správu k jednacímu stolu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv