… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Binjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) dnes v primárkách obhájil předsednictví strany Likud (Jednota), když získal podporu drtivých 75 % hlasů, zatímco jeho soupeř Moše Feiglin jen 25 %. Vyplývá to z předběžných výsledků hlasování.

Netanjahu ihned po oznámení předběžných výsledků pronesl projev, v němž poděkoval také členům vlády, poslancům, starostům a aktivistům strany za jejich práci pro Likud a Izrael.

„Děkuji Vám za důvěru a potvrzení podpory,“ prohlásil premiér, který označil Likud za hnutí „oddané osidlování Země Izrael a oddané budoucnosti Izraele.“

Premiér odmítl spekulace, že se primárky Likudu vyhlásil předčasně v souvislosti se záměrem vyvolat předčasné parlamentní volby, které se jinak mají konat v řádném termínu až příští rok. „Na volby do Knesetu ještě čas. Prokázali jsme, že Likud je silné a jednotné hnutí. Je to demokratické, otevřené, transparentní, národní, liberální hnutí, které respektuje zákon a jedná s odpovědností ke Státu Izrael.“

„Povedeme nadále zemi v jednotě a s odpovědností ke všem občanům. Čelíme výzvám, které nejsou jednoduché a věřím, že je společně můžeme překonat,“ dodal Netanjahu.

Volební místnosti se uzavřely předevčírem ve 23 hodin izraelského času. Voleb se však zúčastnila jen zhruba polovina členů strany.

Volby byly testem premiérovi pozice vůči pravému křídlu Likudu, které kritizovalo Netanjahuův postoj k osidlování Judeje a Samaří. Jablkem sváru se v poslední době stal další osud židovské obce Migron, kterou Nejvyšší soud nařídil zbořit, protože se nepodařilo prokázat, že stojí na soukromé židovské nebo izraelské státní půdě. Zatímco izraelská pravice žádala, aby se vláda zasadila o řešení, v jehož důsledku by obec mohla nadále zůstat stát, premiér navrhl kompromis, podle nějž by byla zbořena a postavena o přibližně kilometr dále, na prokazatelně izraelské půdě. To pravé křídlo Likudu, jehož mluvčím je Feiglin, odmítá.

Feiglin otevřeně prosazuje anexi Judeje a Samaří a finanční pobídky pro místní Araby, aby se z území odstěhovali do okolních arabských zemí.

Binjamin Netanjahu sice podpořil existenci židovských obcí v Judeji a Samaří, současně ale nevyloučil v budoucnu zboření některých z nich v rámci dohody o vymezení hranic s palestinskou autonomií. Netanjahu také už několik let výslovně podporuje vznik – po Jordánsku druhého – arabského státu na území historické Palestiny / Země Izrael.

V nadcházejících dnech se jistě dočkáme různých interpretací výsledku primárek Likudu. Zatímco Netanjahuovo vítězství je nesporné a drtivé, někteří analytici přesto uvádějí, že čtvrtinová podpora pro Feiglina je pro premiéra neúspěch. Jiní naopak upozorňují, že obdobného výsledku dosáhl Netanjahu i v minulých primárkách a jeho postavení v rámci Likudu je v tuto chvíli velmi pevné.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv