… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

AzerovéV posledních týdnech roste napětí mezi Ázerbajdžánem a Íránem, v jehož severní části žijí miliony etnických Azerů. Írán opakovaně obviňuje svého severního souseda ze zapojení do protiíránské činnosti a drsného potírání islámských aktivistů.

Latentní napětí mezi oběma zeměmi existuje dlouhodobě kvůli existenci silné azerské menšiny na severu Íránu. Azerové žijí na území dvou států – na severu v samostatné Ázerbajdžánské republice (Azərbaycan Respublikası), která bývala součástí SSSR, na jihu pak v íránském Ázerbajdžánu (آذربایجان). Islámská republika je vůči azerskému nacionalismu dlouhodobě ostražitá kvůli obavě z podněcování snah o odtržení íránského Ázerbajdžánu a sjednocení s Ázerbajdžánskou republikou.

azerština

Napětí mezi oběma zeměmi v posledních týdnech prudce vzrostlo poté, kdy britské The Times otiskly rozhovor, který má potvrzovat údajnou silnou přítomnost izraelské zpravodajské služby Mosad v nezávislém Ázerbajdžánu. Ta podle článku má využívat území severního Ázerbajdžánu k protiíránským operacím, včetně špionáže a eliminace osob zapojených do íránského jaderného programu.

Íránské ministerstvo zahraničí si v reakci na článek předvolalo ázerbajdžánského velvyslance Džavanšíra Achundova (Javanshir Akhundov) a proti spolupráci jeho země s Izraelem – jemuž Islámská republika nemůže přijít na jméno a zpravidla jej označuje jen jako „sionistický režim“ – ostře protestovala.

Íránské ministerstvo zahraničí také kritizovalo údajnou „protiíránskou kampaň ve státem kontrolovaných azerských médiích a urážlivé chování azerských celníků k íránským řidičům kamionů.“

Íránská média také od té doby ve zvýšené míře přinášejí negativní informace o severním sousedovi.

Agentura Fars předevčírem informovala o zadržení svého dopisovatele v Baku ázerbajdžánskou bezpečností, k němuž došlo v rámci rozsáhlého zátahu na opoziční islámské aktivisty. Krok označuje za protiíránský a připomíná, že již dříve byl vyhoštěn zástupce íránské státní tiskové agentury IRNA. V rámci zátahu na islámskou opozici mělo být minulý týden ve čtvrti Nardaran v Baku zatčeno 20 klíčových islámských aktivistů a učenců.

Írán označuje útoky na opozici za účelové a obvinění za vymyšlená. Vláda v Baku viní zatčené ze zapojení do obchodu s drogami a držení drog.

Skutečné důvody ověřit nelze a tak je stejně tak možné, že ázerbajdžánská vláda zakročila proti proíránským islamistům, které považuje za hrozbu národní bezpečnosti, stejně jako, že se prostě jen pod rouškou boje proti islamismu zbavuje nepříjemné opozice.

Íránská média také zdůrazňují, že Ázerbajdžán vyváží do Izraele ropu a za výnosy z prodeje nakupuje od „židovské entity“ zbraně.

Náhorní Karabach

Republika Náhorní Karabach - fakticky nezávislý, byť světem neuznávaný arménský stát na původním území Ázerbajdžánu, který vznikl počátkem 90. let poté, kdy se Arméni ubránili azerské snaze o jejich genocidu

Vzhledem k historicky napjatým vztahům mezi Ázerbajdžánem a Arménií – když Azerové se podle vzoru Turků pokusili koncem 80. let 20. století spáchat genocidu Arménů – také není náhodou, že státní tisková agentura IRNA včera zveřejnila zprávu o zájmu Arménie na posílení obchodních vztahů s Íránem.

Pro Armény, kteří čelí nepřátelství a blokádě hranic jak ze strany Ázerbajdžánu, tak Turecka, jsou vztahy s Íránem a Gruzií – hned po vztazích s Ruskem (kde pracuje velké množství Arménů a které Arménii ekonomicky i bezpečnostně pomáhá), USA a Francií (kde žije vlivná arménská diaspora) – klíčové.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv