Gholam Réza Džalálí
Mezinárodní sankce zabránily Íránu získat antivirový software, uvedl vysoký představitel íránské zpravodajské služby. V důsledku toho bylo podle odhadu infikováno virem Stuxnet 16 tisíc počítačů a jejich vyčištění se odhaduje na roky.
Podle sobotní zprávy polooficiální íránské tiskové agentury Fars náměstek ředitele zpravodajské služby uvedl, že Írán byl kvůli sankcím nucen vyvinout vlastní antivirový software.
O tom, zda virus Stuxnet nakazil pouze počítače v Íránu nebo i jinde, se nezmínil.
Je známo, že tento virus vzniklý v roce 2010, z jehož výroby Írán obviňuje Izrael a USA významně poškodil počítače, které kontrolují centrifugy, na nichž probíhá obohacování jaderného paliva, i další íránské jaderné a jiné průmyslové podniky.
Izrael, USA, Evropská unie i Mezinárodní agentura pro atomovou energii se obávají, že pod pláštíkem mírového jaderného programu se Islámská republika snaží vyvinout jaderné zbraně.
Velitel íránské jednotky „Pasivní obrany“, která bojuje proti sabotážím, generál Gholam Réza Džalálí (Gholam Reza Jalali) minulý týden prohlásil, že íránská jaderná zařízení jsou nyní „imunní proti počítačovým útokům.“
ABC News informovaly, že nedávno byly íránskými odborníky odhaleny dva další špionážní viry. Virus Stars se ukrýval v souborových systémech íránských vládních institucí, zatímco viru Duqu shromažďoval informace.
Islámská republika zdůrazňuje, že její „kybernetická armáda“ má čistě obranný charakter.
Official Stresses Significance of Preparedness against Cyber Attacks – zpráva tiskové agentury Fars (anglicky)
Police Commander Underlines Defensive Nature of Iran’s Cyber Army – zpráva tiskové agentury Fars (anglicky)
Senior Commander: Iran’s cyber defense is preemptive – zpráva tiskové agentury IRNA (anglicky)
Iran’s cyber defense force potent, preemptive: police chief – zpráva Press TV (anglicky)