… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Saudi Press AgencySaúdská Arábie předevčírem prohlásila, že nepokoje v převážně šíitském regionu Qatif (القطيف) potlačí „ocelovou pěstí.“ Ultrakonzervativní království obvinilo z podněcování nepokojů a podporování útoků na bezpečnostní síly ve Východní provincii (الشرقية) zahraniční mocnost – což se obecně chápe jako nepřímé označení šíitské Islámské republiky Írán.

„Je právem státu postavit se těm, kdo se první postavili proti němu…. a saúdskoarabské bezpečnostní síly se takovým situacím postaví… s odhodláním a s ocelovou pěstí,“ uvedlo v prohlášení saúdské ministerstvo vnitra.

Prohlášení je odpovědí na kázání, které proběhlo minulý týden v oblasti Qatif ve Východní provincii a v němž byl kritizován přístup vlády k tamním protestům, při nichž již bylo zabito nejméně 6 lidí.

Střety mezi šíitskými demonstranty a saúdskými bezpečnostními silami začaly loni během vyvrcholení tzv. Arabského jara. Loni v listopadu byli zabiti čtyři lidé, letos v lednu jeden a v únoru zatím také jeden.

Šíité si dlouhodobě stěžují na diskriminaci s tím, že je pro ně těžší najít práci, dostat se na univerzitu nebo modlit se na veřejnosti, než pro sunitské obyvatele Saúdské Arábie.

Vláda prohlašuje, že šíity nediskriminuje a že zvýšená bezpečnostní opatření mají za cíl ochránit obyvatele Qatifu. Opakovaně obviňuje z vyvolávání střetů lidi, kteří útočí na bezpečnostní složky.

Ve včerejším prohlášení se uvádí, že bezpečnostní síly dosud „byly velmi zdrženlivé… navzdory pokračujícím provokacím“ a „nebudou jednat, kromě případů sebeobrany, a nebudou inciovat konfrontace.“

„Někteří z těch (kdo útočí na bezpečnostní síly) jsou manipulováni zahraničníma rukama, nespokojenýma s čestnými zahraničněpolitickými postoji království vůči arabským a islámským zemím,“ uvedl mluvčí ministerstva v prohlášení.

Jedná se o narážku na probíhající mocenský západ mezi šíitským Íránem a sunitskou Saúdskou Arábií, kteří se za pomoci svých spojenců snaží o hegemonii na Blízkém východě. Boj o moc a vliv mezi nimi probíhá dlouhodobě v Libanonu, po pádu Sadáma Husajna také v Iráku a aktuálně také v Sýrii, kde Írán podporuje svého spojence alavitského prezidenta Assada, zatímco Saúdská Arábie sunitské povstalce.

Saúdská Arábie, Katar, Omán i některé další saúdské satelitní státy v oblasti Perského zálivu Írán také obviňují z podněcování šíitských obyvatel k nepokojům.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv