… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

násilnosti v Sýrii

násilnosti v Sýrii

Sýrie. Liga arabských států deklarovala politickou a materiální podporu syrské opozici a přišla s návrhem společné intervence Organizace spojených národů a arabských států, která by učinila konec násilí v Sýrii.

Situace v zemi zůstává ovšem nadále nepřehledná a její vývoj je těžké předpovídat. Pro agenturu Zenit o tom mluvil pravoslavný metropolita Aleppo, Gregorios Yohanna Ibrahim. Současný stav se může podle něj vyvíjet čtyřmi způsoby, z nichž žádný není ideální.

První možnost spočívá v pokračování nynější chaotické situace, tedy – jak říká metropolita – „velká neznámá“. Druhým scénářem je intervence z venku, což by přineslo závislost Sýrie na ozbrojených silách Západu a na jeho diplomacii. Třetí hypotéza se jmenuje „občanská válka“, které se obávají všechny strany konfliktu. Znamenala by nekontrolovatelný příliv zbraní do země a Sýrie by se mohla ocitnout v situaci Libanonu po roce 1975.

Nejhorším scénářem je ovšem podle metropolity Gregoria Yohanny Ibrahima čtvrtý, který charakterizuje jako další kapitolu „arabského jara“. Za této situace by totiž byli zvlášť ohroženi křesťané. Pravoslavný metropolita Aleppa upozorňuje, že žádný z dosavadních modelů arabského jara – libyjský, egyptský či jemenský – nikoho v arabském světě neuspokojil. Nedomnívá se ani, že ono „jaro“ může být nositelem demokracie – ačkoli některé změny považuje za nevyhnutelné. Jistou naději budí skutečnost, že zatím nedochází k masové emigraci křesťanů ze Sýrie a zdá se, že se k ní ani neschyluje. „Co očekáváme od křesťanů na Západě a na celém světě? Vaši morální podporu a modlitbu o pokoj a stabilizaci v Sýrii,“ dodává pravoslavný metropolita Aleppa.

Nepřehlednost situace v Sýrii potvrzuje také tamější apoštolský nuncius, arcibiskup Mario Zenari. V potyčkách mezi přívrženci prezidenta Asada a opozicí umírají také křesťané, zdá se ale, že nikoliv kvůli své víře, informuje nuncius z Damašku. Dodává ovšem, že získat věrohodné informace o skutečném dění v zemi je velmi obtížné. Konflikt se totiž přenesl také do médií. Obě strany se navzájem obviňují z dezinformační kampaně. Jisté je tedy jen to, že počet obětí roste – říká vatikánský diplomat. Z města Homs, kde už týden pokračuje ofenzíva prezidentských sil, odešlo mnoho katolických rodin, ale řada kněží zůstává na místě. V tak nebezpečné situaci musí každý rozhodovat sám za sebe – říká arcibiskup Zenari:

Musím říci, že dosud byla křesťanská komunita respektována. Zatím nedošlo k útokům na křesťany kvůli jejich víře. Srovnáme-li to se situací v jiných státech regionu, kde přece hořely kostely, dává nám to jistou naději. Je to pozitivní aspekt a mám za to, že křesťané, vzhledem k úctě, které se tu těší, by mohli v Sýrii ještě sehrát důležitou roli a stát se mostem uprostřed atmosféry vzájemné nenávisti. Křesťané chtějí sloužit Sýrii, přinášet ducha dialogu, smíření a odpuštění.“ Šance na zahájení dialogu ovšem podle arcibiskupa Zenariho slábnou každým dnem a dnes jsou opravdu mizivé.

Jiného názoru je melchitský metropolita Řehoř III. Laham. Podle něj pouze dialog může uchránit Sýrii před masakrem. Varuje proto mezinárodní společenství před pokusy svrhnout aktuální režim. Neuvažujte o tom, jak změnit režim, ale jak mu pomoci, aby změnil situaci v Sýrii – apeluje melchitský patriarcha.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Situace v Sýrii je nepřehledná.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv