… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelský autobus (ilustrační foto)

izraelský autobus (ilustrační foto)

Členové městské rady Tel Avivu – prvního židovského města postaveného sionisty – schválili v pondělí návrh, aby veřejná doprava jezdila ve městě i o šabatu. Oznámil to Kanál 10 izraelské televize.

Návrh, předložený zástupcem krajně levicové strany Merec (Meretz), byl přijat 13 hlasy proti 7 a podpořil jej i starosta Ron Chuldaj (Ron Huldai, רון חולדאי).

Návrh žádá magistrát Tel Avivu, aby požádal Komisaře pro veřejnou dopravu ministerstva dopravy o souhlas s provozováním veřejných autobusů v sobotu. Magistrát má připravit plán, který bude předložen ke schválení.

Komisař pro veřejnou dopravu je zákonem zmocněn k tomu, aby takovým žádostem vyhověl v případech, kdy to je nezbytné, v případech, kdy veřejná doprava slouží nežidovským obyvatelům, nebo v případech, kdy je veřejnou dopravu nutné použít k dopravě do nemocnice během šabatu.

Kanál 10 nicméně informoval, že ministerstvo dopravy již prohlásilo, že použití veřejné dopravy o šabatu bylo povoleno jen v konkrétních městech a nemá v úmyslu měnit status quo v případě Tel Avivu.

Telavivskou radní za stranu Merec Tami Zandberg nicméně stanovisko ministerstva nevyvedlo z míry a požaduje realizaci rozhodnutí Rady.

„Je to historický krok pro sekulární veřejnost v Izraeli a zejména v Tel Avivu,“ sdělila Zandberg Kanálu 10. „Po léta byla sekulární veřejnost rukojmím charedi-zbožných politiků, kteří chtějí i nadále když týden na 24 hodin omezovat svobodu pohybu milionů lidí.“

Dodala, že status quo musí odpovídat současné realitě. „Nemůžete i nadále žít podle příkazu starého více než 60 let,“ uvedla.

Návrh kritizoval městský radní za stranu Šas (Sefardští strážci Tóry) Binjamin Babajof (Binyamin Babayof), který jen v rozhovoru pro Kanál 7 (Arutz Sheva) označil za skandální, a to ještě před tím, než byl schválen.

„Návrh útočí na status quo. V současnosti neexistují v Tel Avivu spory mezi zbožnými a sekulárními a takové návrhy situaci nezlepší.“

Dodal, že většina obyvatel Tel Avivu, sekulárních i náboženských, chce, aby šabat měl židovský charakter, což znamená i žádné autobusy.

„Musíme zachovávat o šabatu židovskou identitu. Nejprve začneme autobusy a pak vyzvou k otevření obchodů o šabatu. Chtějí, abychom byli jako USA,“ prohlásil.

„Žiji v jižním Tel Avivu, kde je charakter šabatu určitě cítit,“ uvedl Babajof. „To platí také pro severní předměstí, i když to tak nemusí vypadat. Žije tam mnoho tradicionalistů. Ze 440 tisíc obyvatel Tel Avivu je 80 procent tradičních. Členové Merecu jsou nevýznamnou menšinou, která se snaží dostat do titulků (zpráv).“

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Tel Aviv Approves Public Transportation on Shabbat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv