… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Today's ZamanTurecko dělá vše pro to, aby se Izrael nedostal ke zpravodajským informacím, které získává systém protiraketové obrany PRO NATO, který má být postaven na tureckém území. Uvedl to včera turecký web Today’s Zaman.

Podle webu: „Turecko vedlo velmi dlouhá vysilující jednání s USA o bezpečnostních zárukách, že data shromážděná systémem nebudou sdílena s bývalým spojencem, který se změnil v nepřítele, s Izraelem a že nepřítel Izraele Írán nebude zmiňován jako hrozba.“

V obsáhlém rozhovoru, který včera turecký web zveřejnil, generální tajemník NATO Fogh Rasmussen ujistil, že Írán nemá důvod obávat se protiraketového systému „pokud neplánuje útok.“

V předchozím rozhovoru v pátek Rasmussen připomněl, že to bylo Turecko, kdo projevil zájem hostit protiraketový štít NATO.

NATO to Iran: Don’t worry about missile shield unless you plan attack – článek na webu Today’s Zaman (anglicky)

Rasmussen: Turkey wanted to have missile defense shield – článek na webu Today’s Zaman (anglicky)

O vztazích mezi Tureckem a Izraelem Rasmussen řekl: „Doufám, že Turecko a Izrael naleznou mírové způsoby vyřešení sporu, protože Izrael je členem jednoho z našich partnerství – Blízkovýchodního dialogu. Izrael je cenným partnerem a my potřebujeme pozitivní vztah mezi spolehlivým spojencem a oceňovaným partnerem.“ Generální tajemník vyloučil, že by spor Turecka s Izraelem mohl mít vliv na postavení Turecka v NATO.

Turecko se tento měsíc postavilo proti tomu, aby NATO přijalo izraelskou nabídku podílet se na námořní hlídkové operaci NATO („Operation Active Endeavor“) ve Středomoří.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv