… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jeskyně patriarchů v Hebronu

Jeskyně patriarchů v Hebronu

Palestinská správa chce, aby UNESCO prohlásilo Jeskyni patriarchů (Jeskyně Machpela, Me’arat ha-Machpela, מערת המכפלה) a Ráchelinu hrobku (Kever Rachel, קבר רחל) za předměty palestinskoarabského kulturního dědictví. Izrael je na svůj seznam kulturního dědictví nezařazuje.

Izraelský vládní výbor pod vedením předsedy vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) dnes ráno jedná o přidání dalších 10 míst na oficiální izraelský seznam míst kulturního dědictví. V Bibli popisována Jeskyně patriarchů a Ráchelina hrobka však mezi nimi nejsou.

Ministr vědy a technologií a předseda vládní strany Židovský domov (HaBajit HaJehudi), rabín a profesor Daniel Herškovic (Daniel Hershkowitz) naléhavě vyzval vládního tajemníka Cviho Hausera (Tzvi Hauser), aby obě místa přidal.

Vládní výbor pro místa kulturního dědictví vede premiér a Herškovic je jeho členem.

„Žádám Vás, abyste se znovu zabýval mým stanoviskem, že mezi místy kulturního dědictví by měly být zařazeny Ráchelina hrobka a Jeskyně patriarchů,“ napsal ministr. „Tato místa dostávají vládní dotace na rozvoj a údržbu a jejich zařazení nebude vyžadovat žádné změny v rozpočtu,“ dodal.

Ministr dodal, že vyřazení těchto svatých míst ze seznamu by bylo pro veřejnost zcela nepřijatelné.

Palestinská správa, která byla nedávno jako „Palestina“ přijata za člena UNESCO, využívá kampaň za uznání míst kulturního dědictví ke vznášení nároků na suverenitu nad Judejí a Samařím. Jeskyně patriarchů se nachází v Hebronu, mezi Jeruzalémem a Beer Ševou (Beer Sheva), a Ráchelina hrobka mezi Jeruzalémem a Betlémem.

Daniel Herškovic ve svém dopise připomněl, že obě místa jsou hluboce zakořeněna v židovské historii. Každoročně každé z nich navštíví desetitisíce Židů.

Palestinská správa tvrdí, že obě místa jsou muslimská, i když islám vznikl před necelými 1.400 roky.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Is Israel Giving Jewish Heritage Sites to PA?

Jedna reakce na Vzdává se Izrael míst židovského dědictví ve prospěch Palestinské správy?

  • Fanuel napsal:

    JUDEA I SAMAŘÍ NIKOMU NEPATŘÍ…..A UŽ VŮBEC ,,NE“…. ISLÁMU.Je to svaté dědictví od (JHVH) k ,,DAVIDOVI“…..Kdo zapírá je v odporu k bohu, který skrz proroka ,,NATÁNA“ určil za dědice syna člověka……osloveného samotným (JHVH). Tak je odsouzen k ,,ZLOŘEČENÍ“ a ,,PROKLETÍ“.. Judea a Samaří je odtržením ,,cípu látky“. Ve sporu mezi SAMUELEM prorokem A SAULEM prvním králem IZRAELE.
    Stanek Frantisek Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv