… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

WikileaksRusko předalo Izraeli kódy k prolomení íránského raketového obranného systému výměnou za kódy k bezpilotním letounům, které Izrael prodal Gruzii.

Informace se nacházela mezi 5 miliony e-maily, které byly ukradeny soukromé americké zpravodajské společnosti Stratfor a které minulý týden zveřejnil web WikiLeaks, jenž uvádí, že spolupracuje s hackerskou skupinou Anonymous.

Zaměstnanec Stratfordu v e-mailu cituje zdroj „A“, který měl slyšet od „bývalého mexického policisty“ a vojenských analytiků, že „Gruzíni se horečně snaží nahradit izraelské bezpilotní letouny, které byly prolomeny.“

Izraelská společnost Elbit prodává Gruzii své bezpilotní letouny od roku 2007 a Gruzie tento měsíc oznámila, že izraelské bezpilotní letouny Hermes nahrazuje.

„Sešel jsem se dnes opět s mým mexickým zdrojem/přítelem… Pokračovali jsme v naší minulé diskusi o ruském narušení gruzínských bezpilotních letadel izraelské výroby před srpnovou válkou,“ uvedl v jednom z e-mailů.

„Ptal jsem se na více o zkompromitování izraelských bezpilotních letounů,“ pokračoval. „Vysvětlil, že Izrael a Rusko udělaly výměnu – Izrael dal Rusku kód ‘datové linky’ těchto konkrétních bezpilotních letounů; Rusko na výměnu dalo Izrali kódy íránských (raket obranného systému) Tor-M1.”

„Optal jsem se na S-300 (zdroj sleduje mnoho obranných obchodů pro Jane’s). Nemyslí si, že jej Rusové Íráncům dají. Kromě toho, uvedl… Izrael a Turecko velmi úzce ohledně S-300 spolupracují… Podstatou toho, co mi řekl, je, že Turecko S-300 od prodeje Krétě nabouralo a sdílí zpravodajské informace o S-300 s Izraelci, aby zajistilo, že si udrží převahu nad Íránem, až by je Írán dostal od Rusů.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku WikiLeaks: Russia Gave Israel Codes for Iran’s Missiles.

4 reakce na WikiLeaks: Rusko dalo Izraeli kódy od íránských raket

  • Scooolie napsal:

    Pokud je to pravda, tak to nic hezkého není. Stejně jako ta současná dodávka špičkových zbraní Azerbajdžánu (bude o tom na Eretzu článek) – nepříliš sympatickému genocidnímu národu. Nicméně v mezinárodních vztazích prostě platí ono známé „státy nemají přátele, státy mají zájmy.“ A momentálně je pro Izrael než principy důležitější mít podporu nebo aspoň neutralitu Ruska a Azerbajdžánu ve sporu s Íránem…

  • Gidat napsal:

    Takovéto „obchody“ příliš sympatií nikomu nezískávají. Avšak v situaci, v jaké se Izrael nachází je pochopitelný a nevyužít takovéto nabídky by se mohlo časem ukázat jako osudné. Oceňuji politika, který umí udělat rozhodnutí v zájmu svých lidí a státu, byť je to pro okolí na první pohled těžko stravitelné.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv