… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

reverend Najm Chúry

reverend Najm Chúry, První baptistická církev v Betlémě

Palestinská správa označila První baptistickou církev v Betlémě za nezákonnou s tím, že nadále už nebude uznávat její práva jako náboženské instituce.

Stalo se tak jen týden poté, kdy předseda autonomní palestinskoarabské vlády Salám Fajád (Salam Fayyad) na konferenci 600 evangelikálních křesťanů z celého světa prohlásil, že jeho vláda respektuje práva křesťanských menšin. Informuje web Algemeiner.

„Uvedli, že naše legitimita jako církve je z vládní pohledu neschválená,“ uvedl syn a asistent pastora První baptistické církve Steven Chúry (Steven Khoury). „Řekli, že nebudou uznávat žádné právní listiny naší církve. To znamená rodné listy, oddací listy a úmrtní listy. Dokonce ani děti nebudou považovány za legitimní, pokud nebudou mít uznávanou listinu.“

Na konferenci evangelikálních protestantů Christ at the Checkpoint (Kristus na kontrolním stanovišti), která se konala v Betlémě od 5. do 9. března 2012, přitom palestinský premiér Fajád uvedl, že respektování práv křesťanské menšiny je součástí toho, „co znamená být Palestincem.“

Reverend Najm Chúry (Naim Khoury) nicméně říká, že nepřátelství vůči křesťanské menšině na územích Palestinské správy roste a je stále horší. „Lidé neustále říkají (křesťanům): ‘Konvertujte k islámu. Konvertujte k islámu. Je to pravdivé a správné náboženství,’” popisuje současný stav Chúry.

Jedná se už o druhý případ, kdy baptistům bylo řečeno, že na území Palestinské správy fungují bez schválení. Chúry má za to, že v postoji Palestinské správy může hrát roli „láska církve stejná k židovskému a arabskému národu a její víra, že oba mohou žít v zemi v míru.“

Algemeniner vysvětluje, že „církevní poselství usmíření odporuje propagandě, která prostupuje palestinskou společností. Muslimští duchovní běžně v televizi vedou antisemitské řeči a tak zvaní míroví aktivisté proměnili betonové části bezpečnostní bariéry v Betlémě na plátno své propagandy, která v některých případech vnucuje divákům znepokojivý fatalismus.“

Reverend Chúry prohlásil: „První baptistická církev v Betlémě během let ukázala společnosti své hodnoty a prokázala, že je zákon dodržující církev.“ Dále uvedl, že bude hovořit s americkými kongresmany, aby je upozornil na diskriminaci, k níž ze strany Palestinské správy dochází vůči křesťanské menšině v Betlémě.

„Dali jsme jim vědět, že o tom nebudeme mlčet. Naše církev si zaslouží být právně uznána stejně jako jiné uznávané denominace v Palestinské autonomii,“ řekl.

Plán Betléma (kliknutím se obrázek zvětší)

Poté, co Izrael v roce 1967 osvobodil Judeu a Samaří, izraelská vláda změnila dosavadní jordánskou politiku a po 19 letech jordánské okupace otevřela a zpřístupnila všechna židovská a křesťanská svatá místa.

Baptistická církev v Betlémě, která má ústředí na severu města nedaleko Rácheliny hrobky (Kever Rachel), byla v době vrcholu I. intifády (palestinskoarabské teroristické kampaně) terčem řady arabských bombových útoků.

Exclusive: Baptist Church in Bethlehem Declared Illegitimate By Palestinian Authority  – článek na webu Algemeiner (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv