… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Aleppo. Dvousetkilogramová nálož explodovala před františkánskou školou v Aleppu na severu Sýrie. Dvě osoby zahynuly, 30 bylo zraněno, z toho dvě těžce. Mrtvých ale mohlo být daleko víc. Krátce před explozí bylo při automobilu naloženém výbušninou asi 50 dětí z františkánské školy.

Kdyby toho dne o. Shadi Bader OFM neskončil mimořádně vyučování o něco dříve, došlo by ke skutečnému masakru – píše kustod Svaté země, o. Pierbattista Pizzaballa OFM, a děkuje Prozřetelnosti za záchranu nevinných dětí. K útoku v křesťanské čtvrti v Aleppu se nikdo nepřihlásil. Syrská vláda svaluje odpovědnost na zahraniční teroristy, podporující povstalce. Opozice v něm naopak spatřuje provokaci stávajícího establishmentu.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Atentát na křesťanskou školu v Sýrii.

6 reakcí na Atentát na křesťanskou školu v Sýrii

 • jurosh napsal:

  Problém je, že to spáchali ti „hodní“ teroristé, placení a vyzbrojovaní „demokratickým“ Západem. Nepochybně se ale najde někdo, na koho se to hodí – což takhle přímo osobně na Asada?

  • Scooolie napsal:

   Proč to házet na Assada? My nepodléháme černobílému vidění světa a nevěříme, že v Sýrii jsou nějací Dobří a Zlí… Je to stejné jako v Egyptě, Libyi, Jemenu, Iráku – pořád je to jen vnitřní boj v rámci arabských zemí, který Izraeli ani Evropě nic dobrého nepřináší.

   • jurosh napsal:

    Nedělám si iluze ani o Assadovi a jeho režimu, ani o tzv. syrské opozici, ale USA a jeho satelity zcela jednostranně podporují opozici – ti vidí jednoznačně černobíle.

 • Scooolie napsal:

  Jurosh: ale USA a jeho satelity zcela jednostranně podporují opozici – ti vidí jednoznačně černobíle.

  USA podporují opozici? Tím, že jí odmítají dodávat zbraně a Hillary Clinton prohlásila, že dodávání zbraní syrské opozici by bylo podporou terorismu?
  Syrské povstalce podporuje Turecko (na jeho území mají základny) a zejména státy Zálivu (které posílají peníze a džihádisty). Turecko i Rada pro spolupráci arabských států Zálivu sledují svoje zájmy – dominanci nad „novou Sýrií“ – a na USA se neohlížejí.

  • jurosh napsal:

   USA malinko otočilo a již tak otevřeně opozici nepreferují, ale dost dlouhou dobu podporovaly včetně účasti poradců a umožnění účasti bojovníků z Libye – jejích chráněnců. Právě naprosto katastrofální výsledek intervence v Libyi nadšení USA z nových kámošů v Sýrii trochu zchladilo. Ale zcela zásadní vina USA a jejích satelitů (Turecko je snad členem NATO – nebo ne?) na občanské válce je neoddiskutovatelná. O to ostudnější je pozice Clintonové, která nyní dělá, jako že se jí to netýká.

   • Scooolie napsal:

    Libye a Egypt ukázaly pomýlenost názorů těch, kdo věřili, že po pádu autokratů nastoupí jakási „arabská liberální demokracie.“ Ne, že by Eretz od začátku nepsal, že to je nesmysl…
    Omezená podpora syrské opozice je v pořádku. Assad je lump a není důvod mu dopřávat klidu, když on ho jiným (třeba Libanonu) také nedopřává. Navíc je třeba ho oslabit a tím oslabit i Írán. Ideálním stavem je nástup demokracie a respektu k lidským právům v Sýrii. Hned druhým nejlepším stavem je prozápadní autokratický režim. A třetí (pořád ještě dobrou možností) je nízkoprofilová občanská válka, která bude režim oslabovat, ale nepřivodí jeho pád. Udržení se Assada pevně u moci je v pořadí 4. varianta a vůbec nejhorší je Assadův pád a nástup islamistů…
    Turecko si dělá co chce a na USA se neohlíží. Stačí se podívat, jak přes přání USA tvrdě ochladilo vztahy s Izraelem a začalo podporovat Hamas. Turecko dělá to, o čem si jeho islámská vláda myslí, že to posílí regionální vliv země. Nic víc a nic méně.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv