… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Nazaret. Katolíci ve Svaté zemi jsou znepokojeni situací afrických uprchlíků, které v oblasti Sinajského poloostrova zadržují kriminální gangy obchodníků s lidmi. Eritrejci, Etiopci a Somálci, kteří žádají o politický azyl v Izraeli, jsou mučeni a ponižováni, tisíce jich mizí beze stopy v Sinajské poušti. Nezřídkakdy dochází k únosům v uprchlických táborech v Izraeli – ti, kdo přežili peklo pouště, jsou do ní navraceni zpět s požadavkem výkupného.

Shromáždění katolických biskupů Svaté země, které se v těchto dnech konalo v Nazaretu, se obrací s apelem na egyptské i izraelské politické autority, stejně jako na mezinárodní společenství, aby respektovaly mezinárodní humanitární práva emigrantů. Mezi jedenadvaceti signatáři dokumentu byl také O. David Neuhaus, vikář latinského patriarchy Jeruzaléma pro katolické komunity hebrejského jazyka.

Zveřejnili jsme tuto výzvu, aby svět nezapomněl na tyto zkoušené lidi. Připomněli jsme, co o nich řekl Svatý otec v prosinci 2010. Situace se od té doby naneštěstí vůbec nezměnila. Nemáme mnoho prostředků – pouze náš hlas, abychom upozornili svět na tuto tíživou situaci. Jsme v kontaktu s nevládními organizacemi, které se těmto uprchlíkům věnují, a s komboniánskou sestrou Azezet, která žije mezi Palestinou a Izraelem. Hovořila s nejméně tisícem uprchlíků a má přehled o jejich stavu. Těm lidem je vyhrožováno a jsou mučeni, mnozí v uprchlických táborech umírají. Je to nehumánní situace.

říká pro mikrofony Vatikánského rozhlasu O. Neuhaus. Potvrzuje únosy z uprchlických táborů a hovoří o riziku obchodování s lidskými orgány. Apel katolických biskupů Svaté země žádá po izraelských autoritách vyšetření kriminálních aspektů – tedy mezinárodní spolupráce převaděčských klanů.

A konečně také po izraelských úřadech žádáme, aby zatčení uprchlíci, kteří do země vstoupili nelegálně, mohli mít kontakt s církví. Chtěli bychom jim přinést duchovní útěchu, víme totiž, že v táborech je také mnoho dětí. Žádáme o to, abychom s nimi mohli pracovat, po přechodu pouště jsou jistě traumatizované. V současné době jsou v Izraeli desítky tisíc obyvatel Eritreje, kteří nemají status uprchlíka, nýbrž jsou zařazeni do kategorie „žadatelů o azyl“.

zdůrazňuje vikář jeruzalémského latinského patriarchátu. Sestra Azezet Kidané Habtezghi z Kongregace sester misionářek komboniánek v nedávné době přijala ocenění italského regionu Valle d´Aosta jako „Žena roku“. Při této příležitosti poukázala na sinajské drama, o kterém ještě před půldruhým rokem svět nic nevěděl. „Víme, kde jsou lokalizovány mučírny, a informovali jsme o tom státní úřady. Mezinárodní společenství musí urychleně zasáhnout, zastavit tento obchod s lidmi a léčit jeho oběti. Nyní je to možné udělat“, píše se v časopise komboniánských misionářek Nigrizia.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Biskupové Svaté země žádají vyšetření dramatu sinajských uprchlíků.

2 reakce na Biskupové Svaté země žádají vyšetření dramatu sinajských uprchlíků

 • Hana Mayer napsal:

  Při vší úctě k Vatikánu a biskupům, neinformovaný čtenář se může domnívat, že jsu to opět ti zlí Izraelci trápí uprchlíky. Opak je pravdou. Mnoho těchto ilegálů přichází ne jako politicky pronásledovaní, ale jdou do izraelského „ráje“ za prací a výdělkem. Ti, kdo do Izraele proniknou jsou často velmi nemocní a jsou odváženi i helikopterami do nemocnice v Beer Shebě, která praská ve švech a nestačí poskytovat péči izraelským pacientům. Kromě toho většina těchto uprchlíků nejsou křesťané, ale muslimové. Ve všech zemích z nichž přicházejí, je přece katolická misie. Nebylo by lepší, než protestovat, pomáhat jim doma, aby necítili potřebu opouštět svoji rodnou zemi. Nemluvě o tom, že v Izraeli představují bezpečnostní riziko. Podle mě ve zprávě také chybí přesné vymezení geografické. Sinaj je dnes Egypt, takže by asi bylo na místě apelovat na egyptské úřady.

  • Scooolie napsal:

   Máte pravdu. Ten článek je třeba číst jak Rudé právo – mezi řádky. Jinak čtenář může přehlédnout, že Sinaj je v Egyptě, ti pašeráci jsou také v Egyptě a mučírny taktéž.
   S tím pomáháním je to ovšem takové ošidné – je snazší žádat pomoc a kritizovat její údajnou nebo skutečnou nedostatečnost v demokratickém Izraeli, než se za totéž stát mrtvolou v Egyptě, o Súdánu, Eritreji, Etiopii nebo Somálsku nemluvě… Je to podobné jako s imigranty do EU ze severní Afriky. Také je slyšet kritika zacházení s nimi v utečeneckých táborech v Itálii nebo Řecku – ale už méně o tom, že jsou to převážně migranti ekonomičtí.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv