… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Meir Dagan

Meir Dagan

Bývalý ředitel izraelské vnější zpravodajské služby Mosad (המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים) Meir Dagan (מאיר דגן), který v minulosti opakovaně označil možnost izraelského úderu na Írán za omyl, svůj názor znovu potvrdil, tentokrát v rozhovoru pro americkou televizi CBS.

V pořadu 60 Minutes, který se bude vysílat v neděli a jehož část již byla v předstihu odvysílána včera, Dagan prohlásil: „Útok na Írán předtím, než se budou prozkoumány všechny další možnosti, není správný způsob, jak na to.“

Podle Dagana je „režim v Íránu velmi racionálním režimem.“ Na otázku, zda si myslí, že racionální je prezident Mahmúd Ahmadinežád (Mahmoud Ahmadinejad), odpověděl: „Odpověď je ano. Ne zcela racionální po našem, ale myslím, že racionální je.“

„Není pochyb, že íránský režim možná není zcela racionální na základě toho, co nazývám západním myšlením, ale nepochybně zvažují všechny důsledky svých jednání,“ sdělil Dagan moderátoru Lesleymu Stahlovi.

Meir Dagan také uvedl, že má za to, že by bylo chybou nechat tuto situaci, aby se stala izraelsko-íránským problémem, protože to musí být problém mezinárodní. Dodal, že by byl velmi rád, kdyby Izrael ponechal starost o Írán na Američanech.

Minulý měsíc Dagan prohlásil, že nevěří, že by jaderný Írán představoval existenční hrozbu pro Izrael. Tento jeho postoj je v rozporu s postojem premiéra Binjamina Netanjahu (Binyamin Netanyahu), který naopak íránskou jadernou bombu opakovaně označil za hrozbu pro existenci Izraele.

Dagan již dříve označil politiku Netanjahuovy vlády vůči Íránu za nezodpovědnou a veřejně varoval před útokem na Írán. Letecký úder na jaderná zařízení Islámské republiky označil za „hloupý nápad, nejhloupější věc, jakou jsem kdy slyšel.“

Úřad předsedy vlády v reakci na to pohrozil, že Daganovi odebere kvůli jeho poznámkám diplomatický pas, který jinak tradičně bývalým ředitelům zpravodajské služby zůstává.

Meir Dagan následně prohlásil, že izraelský systém vládnutí potřebuje generální rekonstrukci, a dodal, že vysocí představitelé se snaží umlčet jeho nesouhlas s úderem na íránský jaderný program.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Former Mossad Chief: Iranian Regime is ‚Rational‘.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv