… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

14. dalajláma Tändzin Gjamccho

14. dalajláma Tändzin Gjamccho

Centrum Simona Wisenthala odsoudilo prohlášení, které přirovnává politiku tibetského dalajlámy k politice nacistů vůči evropským Židům. Srovnání se objevilo v komentáři „Sedm otázek 14. dalajlámovi“ na webu Čínský Tibet Online a následně na webu státní Tiskové agentury Xinhua (Nová Čína, 新华通讯社).

Exilový tibetský duchovní vůdce byl obviněn z prosazování politiky, která by vedla k vyhnání etnických Číňanů (Chanů, 汉族) z historicky tibetských částí země.

„Dalajlámovy úvahy nám připomínají nekontrolované a kruté nacisty během Druhé světové války,“ uvádí se v článku. „Jak podobné jsou holokaustu, který Hitler spáchal na Židech“ Dalajláma je také označen za „zkušeného lháře, zběhlého v dvojakém jednání.“

Seven questions to the 14th Dalai Lama – původní článek na webu China Tibet Online (anglicky), citované výroky se nacházejí na konci odpovědi na otázku č. 4 na třetí podstránce

Seven questions to the 14th Dalai Lama – původní článek na webu tiskové agentury Xinhua (anglicky), citované výroky se nacházejí na konci odpovědi na otázku č. 4 na čtvrté podstránky

Simon Wiesenthal Center Denounces Outrageous Comparison of the Dalai Lama to Nazi perpetrators of the Holocaust: Urges Immediate Apology by China News Agency for Publishing a Double Slander – prohlášení Centra Simona Wiesenthala (anglicky)

„Jak se vztahy čínské vlády s dalajlámou, exilových tibetských duchovním vůdcem, během let změnili od špatných k ještě horším, pekingská propagandistická mašinérie pro něj nachází stále květnatější označení. Je označován jako ‘šakal’, ‘vlk v rouše beránčím’ a pravidelně jako ‘rozvraceč’,” uvádějí New York Times.

Obvinění proti dalajlámovi jsou reakcí na jeho odsouzení čínské politiky, podporující migraci Chanů do tibetských oblastí a další kroky, upřednostňující v převážně tibetských školách čínštinu před tibetštinou.

Proděkan Centra Simona Wiesenthala a jeho Muzea tolerance, rabi Avraham Cooper, k věci prohlásil: „Centrum Simona Wiesenthala chová k dalajlámovi a jeho úsilí ve prospěch jeho lidu nejvyšší úctu. Naše centrum jej v roce 1996 ocenilo Humanitární cenou a on vždy byl vzorem důstojného nesouhlasu.“

„Je šokující, urážlivé a zcela nepřijatelné, že si nějaký čínský představitel dovolil urazit oběti nacistického holokaustu v rámci taktiky na pošpinění duchovního vůdce, který si během desítek let získal světové uznání zejména tím, že prosazuje svůj program mírově a dialogem. Dalajláma zastává hodnoty, které se nacisté snažili zničit. Žádáme China Tibet Online a Xinhuu, aby se za toto dvojnásobné pošpinění omluvili,“ uvádí se v prohlášení.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jewish Groups Denounce Comparison of Dalai Lama to Nazis.

5 reakcí na Centrum Simona Wiesenthala odsoudilo čínské přirovnání dalajlámy k nacistům

  • jurosh napsal:

    Vědí vůbec ve Wiesenthalově centru, že v tom tzv. svobodném Tibetu vládl teokratický nevolnický režim? Lidé nebyli svobodní, ale byli majetkem klášterů? Návrat takového režimu obyvatelům Tibetu skutečně přejeme?

    • Scooolie napsal:

      Někteří přejí, jiní – jako třeba já – nepřejí. To ale nic nemění na tom, že přirovnání dalajlámova prohlášení, že by skutečně autonomní tibetská vláda měla mít právo rozhodovat o povolování imigrace do Tibetu, k nacistickému chování vůči Židům je zhovadilost.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv