… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

plot na izraelsko-egyptské hranici

plot na izraelsko-egyptské hranici

Dva Izraelce a jednoho Ukrajince odsoudil předevčírem soud v egyptském městě Ismajlija na břehu Suezského kanálu k trestu doživotního vězení za pašování zbraní a munice přes hranici z Izraele do Egypta.

Jeden z Izraelců a Ukrajinec se nacházejí v egyptské vazbě, zatímco druhý z Izraelců byl souzen v nepřítomnosti. Kromě doživotního vězení dostali obžalovaní ještě peněžitý trest přibližně 200.000 českých korun.

Podle rozsudku bylo prokázáno, že si obžalovaný ukrajinský manažer turistické společnosti v letovisku Šarm al-Šech objednal u jednoho z izraelských obžalovaných zbraň.

Druhý z Izraelců, Moaz Zahalka (též uváděno jako Mouad Zehalka), který žil v jihoizraelském Ejlatu, se pak zbraň loni v listopadu pokusil propašoval do Egypta přes hraniční přechod Taba v dřevěné bedně. Kulomet a munici ale odhalil detektor výbušnin. Je však zvláštní, že podle egyptských médií měl být z Izraele pašován stejný typ zbraně, jaký užívá egyptská policie na Sinaji.

Zadržený izraelský Arab prý přiznal, že měl dva komplice – dalšího izraelského Araba a již zmíněného Ukrajince – ale popíral, že by věděl, co veze. Ukrajinec vyšetřovatelům přiznal, že si zbraň objednal, a hájil se tím, že ji chtěl pro svoji osobní ochranu.

Rozhodnutí egyptského soudu včera jako politické ostře odsoudil drúzský náměstek izraelského ministra pro rozvoj Negevu a Galileje a poslanec Ajúb Kara (Ayoub Kara). Prohlásil, že „egyptské úřady prostě jen hledali obětního beránka kvůli situaci v Gaze.“

Hranice mezi Egyptem a Izraelem, resp. Pásmem Gazy je po léta místem rejdů pašeráků, kteří především pašují z Egypta zbraně a munici do Gazy a Izraele, kde se dostávají do rukou palestinských teroristů.

Za vlády prezidenta Husního Mubaraka Egypt s Izraelem spolupracoval při boji proti pašování, po Mubarakově pádu v únoru 2011 však na egyptské straně zavládla anarchie.

Na Sinajském poloostrově dochází k opakovaným výbuchům plynovodu do Izraele a Jordánska i k přeshraničním přepadům do Izraele.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv