… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Evropská unie pošle Palestinské správě 862 milionů korun 2.00/5 (40.00%) 1 ohodnocení

Catherine Ashton a Mahmúd Abbás

Catherine Ashton a Mahmúd Abbás

Evropská unie přispěje 13 miliony euro (320 milionů českých korun) na modernizaci přechodů, jimiž proudí zboží do Gazy. Dalších 22 milionů euro (542 milionů korun) Unie poskytne na vybudování středně velké čističky odpadních vod u obce Tajasir (Tayasir) v oblasti Tubas v Samaří.

Oznámila to před týdnem palestinskoarabská tisková agentura Maan a tiskové prohlášení Vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashton.

C. Ashton k tomu uvedla, že Unie „si je plně vědomá nedostatku vodních zdrojů na okupovaném palestinském území“ a proto „vodu identifikovala jako jeden z hlavním cílů své pomoci.“ „Modernizace Karem Abu Salem / Kerem Šalom (Kerem Shalom) umožní zvýšení pohybu zboží do a z Pásma Gazy,“ dodala.

Podle Maan budou práce na přechodu v rámci projektu EU prováděny Palestinskou správou v koordinaci s Izraelem a dojde k vybudování a rozšíření infrastruktury včetně prostor pro nakládku a kontrolu, skladů, jakož i počítačového vybavení.

Podle zprávy Catherine Ashton s předsedou autonomní vlády Palestinské správy Salámem Fajádem (Salam Fayyad) podepsali minulé pondělí v Bruselu dvě finanční dohody.

Stalo se tak před středečním jednáním konference dárců, kteří autonomii pomáhají financovat.

Fajád nedávno varoval, že jeho vláda bude muset snížit výdaje, pokud dárcovské země nepošlou peníze, které slíbily. Před dvěma týdny pak varoval, že Palestinská správa bude čelit těžké finanční situaci, pokud peníze nepřijdou, jak bylo přislíbeno.

Částka 35 milionů euro je součástí balíku finanční pomoci o velikosti 300 milionů euro (7,39 miliardy korun), kterou Evropská unie pro letošek slíbila „Palestině“ poskytnout.

Navzdory tvrzením obou vlád Palestinské správy – vlády Fatáhu v Ramalláhu i vlády Hamasu v Gaze – o izraelské blokádě Pásma Gazy, Izrael umožňuje rozsáhlý dovoz zboží a humanitárních potřeb do této pobřežní enklávy ovládané teroristy. Hraniční přechody do Gazy přitom zůstávají otevřené i v době, kdy na Izrael z Gazy létají rakety a miny.

Stejně tak Izrael umožňuje převážení vážně nemocných pacientů z území islamisty ovládané Gazy k léčení do Izraele.

Nutno upozornit, že Pásmo Gazy nehraničí jen s Izraelem, ale také s Egyptem a tato arabská republika zdaleka neposkytuje Gaze tolik pomoci a spolupráce jako Izrael, označovaný Hamasem pouze opisem „sionistická entita.“

Palestinští Arabové navíc v poslední době používají proti Izraeli novou taktiku a snaží se získat zahraniční finanční pomoc na realizaci projektů v Judeji a Samaří na území, patřících podle Dohod z Osla do tzv. „oblasti C“, kde nemá Palestinská správa žádné pravomoci. Snaží se tak de facto zmocnit oblastí, jejichž osud má být podle dohody Izraele a OOP určen až v dohodě o konečném uspořádání. Využívají přitom toho, že zejména země Evropské unie důsledně označují celou Judeu a Samaří i část Jeruzaléma, osvobozené v roce 1967, za „okupovaná území“ a nepřihlížejí přitom k dvoustranné izraelsko-palestinské dohodě.

EU supports Gaza crossing upgrade – zpráva tiskové agentury Maan (anglicky)

Catherine Ashton and Prime Minister Fayyad sign 35 million euros agreements to improve living conditions of the Palestinian people – zpráva na webu Vysoké představitelky Ashton (*.pdf, anglicky)

7 reakcí na Evropská unie pošle Palestinské správě 862 milionů korun

 • Sky napsal:

  Když už musíme dávat tzv. Palestincům peníze, měli by to být například týdenní dávky a pokud by v tom týdnu došlo k útoku, nedostali by nic. Nechápu, proč musí EU otevřeně podporovat vrahy civilistů.

 • Eva napsal:

  No, samozřejmě je to celé postavené na palici. Proč bychom měli vůbec dávat někomu peníze jen tak? Za co? To přece není normální. Tedy odporuje to sice selskému rozumu, ale v EU to asi normální je. Zřejmě si takto evropští politici – přizdis-áči kupují hlasy muslimských voličů, jejichž počet v Evropě narůstá (možná geometrickou řadou). Takže, že by pokus – za prachy pro Gazu, event. pro teroristy někde na Blízkém východě budete v klidu tady v Evropě? To pochopitelně nemůže dlouhodobě vydržet – takto se ustupovalo už minimálně jednou v moderní historii, a sice Hitlerovi, a stejně to nebylo k ničemu, že?

 • gugi napsal:

  Vážená Evi, 🙂
  kupují se hlasy nejen muslimských voličů, ale hlasy CELÉHO elektorátu. A to formou různých slibů, podpor, subvencí, dotací… Pokud by toto politik v PARLAMENTNÍM systému neučinil, stává se nevolitelným. Zde se ocitáme u mizérie parlamentarismu. Trpce si uvědomuji, že zarazit to může bouchnutím do stolu jen autokracie. Dilema: Hitler, muslimrein & judenrein EU, nový ordnung, finanční kázeň ANEBO sociální, předlužené, liberální politicky zkorumpované státy, kde občané nakonec přijdou o poslední zbytky nominálních občanských svobod právě z důvodu konsekventních ekonomických potíží? ANEBO třetí cesta: přemlouvat lidi, aby se dobrovolně, ukázněně uskrovnili. 😉 a muslimy, aby si vytrhli pár stránek z koránu…. 🙁
  Ano, máte pravdu: jak dlouho to může vydržet? Je to skutečně jen oddalování muslimské revolty v EU a konec konců i celkového bankrotu, za zvuků otáček tiskáren stále více a více inflačnějších bankovek. 😉

 • Scooolie napsal:

  Milý Gugi, ale není háček v tom, že se kupují hlasy voličů? Tedy pokud přistěhovalí muslimové nedostanou velkoryse občanství, resp. volební právo, tak jaksi problém nenastává…

 • gugi napsal:

  😀
  Mluvil jsem a stále mluvím o „muslimských voličích“, eo ipso občanech s volebním právem. 😀 Problém skutečně není v muslimech, kterým ještě hoří vajgl na nádraží, ale v již usedlém muslimském elektorátu a jeho potomstvu, taktéž potenciálním elektorátu, mnohanásobně převyšujícím svojí natalitou elektorát nemuslimský. Ergo, Germáni se mohou v určitém časovém obzoru připravit na bundeskanzlera s koncovkou …-oglu. Obdobně ve sladké Francii. 😀

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv