… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jásir Abed Rabo

Jásir Abed Rabo

Generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Abed Rabo (Yasser Abed Rabbo) předevčírem obvinil Izrael, že se snaží vytvořit v Judeji a Samaří namísto „Palestinského státu“ „osadnický stát.“

Obvinění vznesl krátce poté, kdy Izrael legalizoval obec Švut Ráchel (Shvut Rachel) a oznámil plány na legalizaci dvou čtvrtí v obci Šilo (Shilo).

Čtvrti v Švut Ráchel a Šilu byly postaveny s pomocí izraelské vlády, ale bez povolení izraelského ministerstva obrany, které Judeu a Samaří od osvobození v roce 1967 spravuje. V nadcházejících týdnech se očekává plán legalizace třetí takovéto čtvrti v Šilu.

Abed Rabo uvedl, že Izrael pokračuje v budování v osídleních, „tak aby mohl zřídit na Západním břehu a v Jeruzalémě stát pro osadníky a ne pro Palestince.“

Izrael chce „připravit novou mapu“ Judeje a Samaří, kterou by „uvalil na Palestince a svět,“ a to „ve chvíli, kdy Palestinci usilují o vyjednané řešení na základě mezinárodní legitimity,“ prohlásil.

Abed Rabo obvinění vznesl přesto, že vysocí představitelé OOP oznámili, že Izrael dal během nedávných přípravných jednání v Jordánsku najevo úmysl ponechat si jen 6 až 9 % Judeje a Samaří a východní část Jeruzaléma.

Judea a Samaří jsou rozdělené do tří sektorů, přičemž jen Sektor C, v němž žijí pouhá 4 % palestinských Arabů, je pod plnou izraelskou kontrolou. Sektory A a B jsou součástí Palestinské správy – pod plnou kontrolou Palestinské správy, resp. pod sdílenou civilní kontrolou autonomie a bezpečnostní kontrolou Izraele.

Jásir Abed Rabo také prohlásil, že Izrael naléhá, aby Egypt převzal kontrolu nad Pásmem Gazy a došlo tak k jeho oddělení od území autonomie v Judeji a Samaří. Vláda v Jeruzalémě nicméně toto tvrzení popřela a Káhira sdělila, že nemá zájem Gazu spravovat.

Izraelští představitelé obviňují představitele Palestinské správy, že využívají stále se prodlužující seznam předběžných podmínek, o nichž ví, že jsou pro Izrael nepřijatelné, jako důvod k odkládání jednání.

Arabská autonomní vláda v Ramalláhu trvá na tom, aby Izrael přijal nehajitelné hranice příměří z let 1949 až 1967 jako budoucí hranice Palestinského státu, zmrazil veškerou výstavbu na „sporných územích“ (včetně východní části izraelského hlavního města Jeruzaléma) a propustil z věznic všechny arabské teroristy.

Izraelští představitelé argumentují tím, že Palestinská správa ignorovala 10měsíční izraelské moratorium na výstavbu v Judeji a Samaří a reagovala na něj pouze vznesením dalších požadavků a následně dokonce snahou o jednostranné uznání státnosti na půdě OSN v září 2011.

Tento jednostranný krok je porušením Dohod z Osla z roku 1993, na jejichž základě Palestinská správy existuje a které žádají jednání bez předběžných podmínek.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA: Israel Creating ‚Settler State‘.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv