… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ropaIzrael opět objevil u svého pobřeží ropu a zemní plyn – tentokrát v mělké vodě přibližně 24 kilometrů severozápadně od Tel Avivu. Společnosti Modiin Energy (מודיעין אנרגיה) a Adira Energy odhadují mohutnost ložiska v polích Gabriella a Yitzhak na 128 milionů barelů ropy a 1,8 bilionu kubických stop (51 miliardy metrů krychlových) zemního plynu. Oznámil to dnes izraelský ekonomický portál Globes.

Kanadská společnost Adira vlastní 30 % licence na pole Gabriella a 85 % na pole Yitzhak. Modiin, kontrolovaná Cachim Sultanem (Tzahi Sultan) a Nochim Danknerem prostřednictvím IDB Holding, vlastní 70 % Gabrielly.


licencovaná těžební pole u pobřeží Izraele (kliknutím se obrázek zvětší)

Generální ředitel společnosti IDB Holding Chajm Gavrieli (Haim Gavrieli) označil nález za „významný.“ „Průzkumy provedené v posledních měsících odhalily v cílových vrstvách ropu. Potenciálně se jedná o 128 milionů ropy a potenciální rezervy jsou dalších 120 milionů barelů,“ dodal. Konstatoval také, že těžba bude s ohledem na mělkost vody v místě ložiska, snadná a že se v době rostoucí ceny ropy jedná o dobrou zprávu jak pro společnosti IDB, Modiin a Adira, tak pro izraelskou ekonomiku, která se snaží diverzifikovat své energetické zdroje.

Ropa je „vysoké kvality“ a údajně ji lze těžit dokonce ještě snáze, než zemní plyn.

„Sečteno a podrženo, je zde ropa. To je stoprocentní. Za druhé, množství je komerční (tj. komerčně zajímavé),“ prohlásil Cachi Sultan (Tzachi Sultan), většinový vlastník společnosti Modiin, podle nějž by těžba mohla začít už koncem tohoto roku. Trvat by měla přibližně 5 let.

Množství nyní objevené ropy není zanedbatelné, ovšem ani výjimečně vysoké – postačilo by na pokrytí spotřeby Izraele na 18 měsíců. Další ropná a plynová ložiska však má Izrael u pobřeží Haify v polích Tamar a Leviathan a společnosti, které na ně mají licenci, uvádějí, že plynu je tolik, že by jej Izrael mohl i vyvážet. Těžba ropy a plynu dá práci tisícům lidí.

2 reakce na Izrael objevil u Tel Avivu ropu a zemní plyn

  • gugi napsal:

    Z hlediska ekonomicko – energetického jde o velmi potěšitelný jev. Z hlediska ekologického jde o příslib katastrofy pro izraelské životní prostředí. Nevím zda si někdo umí představit, jakým způsobem petrochemie, rafinerie, těžební procesy, dokážou „zrasovat“ krajinu, pobřeží, moře …. :-I

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv