… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

útok na izraelské velvyslanectví v Káhiře v září 2011

útok na izraelské velvyslanectví v Káhiře v září 2011

Izraelský velvyslanec v Egyptě opustil Káhiru a vrátil se do Izraele. Stalo se tak šest měsíců poté, kdy zřejmě placená chátra přepadla a vyrabovala izraelskou ambasádu.

Představitelé egyptského letiště včera uvedli, že před úsvitem odletěly z Káhiry dva letouny Izraelského letectva, vezoucí veškeré vybavení a dokumenty, které se na ambasádě nacházely.

Během útoku na velvyslanectví v září 2011 egyptští představitelé nereagovali na izraelské žádosti o pomoc, dokud se do věci nevložily USA osobním telefonátem prezidenta Obamy, který důrazně požádal armádu o zásah. Dokonce i poté zaměstnanci velvyslanectví stěží zachránili své životy. Ambasáda od té doby neúspěšně usilovala o možnost přesídlit na bezpečnější místo.

Egyptský parlament ovládaný Muslimským bratrstvem minulý týden vznesl požadavek, aby v reakci na vojenskou obranu jižního Izraele proti raketovým útokům z Gazy.byl z Egypta vyhoštěn izraelský velvyslanec

Podle zpráv opustil Egypt také izraelský velvyslanec Jákov Amitaj (Yaacov Amitai) a zaměstnanci velvyslanectví. Zprávu se webu Arutz Sheva nepodařilo na izraelském ministerstvu zahraničí ani v úřadu předsedy vlády ověřit.

Amitaj se funkce velvyslance v Káhiře poté, kdy jeho předchůdce Jicchak Levnon (Yitzchak Levnon) byl nucen z Egypta uprchnout po přepadení velvyslanectví a mezitím vypršelo jeho funkční období.

Zářijový útok na ambasádu byl reakcí na smrt šesti příslušníků egyptských bezpečnostních sil, kteří se dostali do křížové palby mezi izraelskými vojáky a gazanskými teroristy během útoku na Izrael u hranice s Egyptem loni v srpnu. Teroristé z Výborů lidového odporu na dálnici č. 12 severně od Ejlatu (Eilat) zavraždili osm Izraelců a řadu dalších zranili.

Včera bylo povoleno zveřejnit, že minulý měsíc byl zatčen terorista Hamasu Mahmúd Abú Adara (Mahmoud Abu Adara), který se podílel na přípravě podobného útoku na stejném místě a na přípravě únosu vojáka Izraelských obranných sil.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israeli Ambassador Quits Egypt Over Gaza.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv