… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mírně objektivní exkurz do pražských košer restaurací (část druhá, King Solomon) 4.50/5 (90.00%) 4 ohodnocení

košer kuchyně

Pokračujme tedy v cestě židovským městem za košer obědem či večeří. V první části jsem hovořila o restauraci Dinitz, nyní je na místě popsat druhou v abecedním pořádku a tou je restaurace King Solomon.

Restaurace King Solomon King Solomon

Od všech ostatních košer restaurací v Praze se liší především elegancí a dokonalým servisem. Podle mého názoru se až na malé detaily vyznačuje dobrým vkusem a mohla by být jakýmsi doplňkem návštěvy židovského muzea, kde se návštěvník dozví mnohé o historii českého židovstva a jeho tragického konce, ale v restauraci King Solomon se dozví a může ochutnat také co asi čeští židé v minulém a předminulém století jedli a také v jakém prostředí to jedli. V restauraci se podařilo vykouzlit atmosféru středostavovské židovské rodiny doby před první světovou válkou. Stoly jsou prostřené podle nejlepší tradice stolování a servis je bezchybný. To může návštěvníka zvyklého na jídelnu v kibucu uvést do nejistoty. Ale kdo v dnešní době fastfoodů a rychlého stravování považuje kulturní prostředí za stejně důležité jako dobré jídlo a profesionalitu, ten si jistě přijde na své.

Jak bylo řečeno v první části exkurzu nebudeme hovořit o úrovni kašrutu, ale snad je třeba uvést, že rabín, který dohlíží na kašrut, získal autorizaci od významného jeruzalémského rabína Zalmana Nechemii Goldberga.

Jídlo v King Solomonu je evropské spíše snad rakousko-uherské a také trochu polské a české, poctivé a vkusně podané. Jedla jsem tam při poslední návštěvě rybí předkrm sestávající z uzeného lososa, tradičního herynka a gefilte fisch, hustou zeleninovou polévku krupnik s na místě pečeným chlebem, hovězí maso se špenátem a bramborovými knedlíky a jako sladká tečka byl poctivý štrůdl. V létě se podává zmrzlinový sorbet. Při minulé návštěvě jsme na doporučení obsluhujícího číšníka jedli hovězí guláš a při jiné příležitosti – slavnostním obědě jehněčí se špenátem. Jako překrm jsem dvakrát měla gefilte fisch, což je tradiční rybí paštika. Ten poslední byl trochu suchý, ale to je také jediné, co lze vytknout. Ceny v King Solomonu nejsou nízké, ovšem na druhé straně je podáváno po celý den i večer tříchodové menu za 550 Kč (včetně nápoje), což sice není málo, ale na druhou stranu člověk přesně ví, co zaplatí, a neomdlí hrůzou při zjištění, že mu je každá brambůrka počítána zvlášť. King Solomon není restaurace, kam se chodí každý den, je to ovšem restaurace kam můžete pozvat vzácné hosty, aniž by jste se museli obávat, že dojde k nějakému faux pas. Koneckonců se tam zastavila i manželka amerického prezidenta při návštěvě Prahy.

King Solomon

King Solomon (klinutím se obrázek zvětší v novém okně)

King Solomon nabízí také šabatové menu, které je nutné předplatit a informace o něm lze najít na internetových stránkách restaurace. O šabatu je restaurace v plném lesku a menu je vskutku sváteční. Restaurace je také profesionální v tom smyslu, že může nabídnout hostu individuálně upravené jídlo a tak se tam může v pohodě najíst i diabetik či někdo, kdo má alergii na gluten, anebo někdo, kdo upřednostňuje nesolené jídlo. Vedle provozu restaurace také zajišťuje catering anebo jídlo pro hosty, kteří chtějí jíst v hotelu a šabatové anebo jiné menu si nechají dodat.

Snad jediným problémem, který já osobně považuji za přednost, je skutečnost, že restaurace působí jako hodně výjimečná a drahá, což může některé lidi odradit. Ovšem 550 Kč v centru Starého Města za kompletní kvalitní oběd anebo večeři ve výjimečném prostředí není cena, která by se příliš lišila od restaurací podobné úrovně.

3 reakce na Mírně objektivní exkurz do pražských košer restaurací (část druhá, King Solomon)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv