… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mírně objektivní exkurz do pražských košer restaurací (část třetí, Shalom a Shelanu) 5.00/5 (100.00%) 3 ohodnocení

košer kuchyněKonečně se dostáváme k závěru našeho putování košer restauracemi židovské anebo spíše turistické Prahy. Poslední dvě restaurace mají na začátku hebrejské písmeno šín, které se přepisuje v angličtině jako Sh , po česku Š. Restaurace ve staroslavné radnici židovské Prahy se jmenuje Šalom a malá restaurace, kterou provozuje Chabad Praha, nese jméno Shelanu.

Vzniká tak poněkud zavádějící spojení, Šalom šelanu což v překladu z hebrejštiny znamená náš mír. To by mohlo znít jako prorocké přání, aby mezi pražskými košer restauracemi zavládl a mír a spokojení konzumenti by si užívali dobré košer krmě bez vzájemného škádlení, škorpení či útočení, ubírající váženým restauratérům sil, které by mohli investovat do rozvoje svých podniků.

Restaurace Šalom

restaurace ŠalomVraťme se ale k restauraci Šalom, které se mezi staromilci říká jídelna. Jídelna bylo místo, kde se scházeli členové Židovské obce, jejich přátelé a zaměstnanci Židovského muzea a i někteří lidé pracující v okolí Maiselovy ulice. Tak tomu bylo za totality. Po roce 1989 prošla jídelna různými peripetiemi, ceny, management a pravidla se měnily a mění vlastně stále.

Jídelna ale ještě stále zůstala místem setkávání, což je pro mnohé strávníky možná důležitější, než kvalita podávaných pokrmů. A je to příjemné, že do jídelny lze přijít a víme, koho asi tam můžeme potkat. Nevíme, jestli budeme mít štěstí a jídlo bude dobré anebo méně. Pokud jsme vybíraví, pak máme možnost si připlatit a koupit si tzv. minutku, která nezklame. K jídlu si každý strávník může přidat salát a vodu, které jsou v ceně , což je jistě chvályhodné a doufejme, že tento výdobytek zůstane i v budoucnu zachován.

Ceny pro domácí se výrazně liší od cen pro turisty, což tyto může odradit. Zejména sobotní menu podle mého názoru neodpovídá svou úrovní ceně, která je za něj od turistů požadována. Sobotní obědy by měly být jakýmsi kulinářským vyvrcholením celého týdne, což se v restauraci Šalom zatím bohužel nedaří. Stejně tak se nedaří zúročit krásný a zrekonstruovaný sál, který přímo vybízí k tomu, aby se sobotní oběd stal událostí. Restaurace Šalom prochází změnami a tak doufejme, že hosty čekají pouze změny k lepšímu a jistě se po čase vrátíme a zjistíme, kam se restaurace – jídelna, která toho tolik pamatuje, posunula.

Restaurace Shelanu

restaurace ShelanuPosledním místem o kterém budeme mluvit je bistro Shelanu, což je podnik, který je sympatický tím, že si na nic nehraje. Je to místo, kde se hladový turista může občerstvit a dát si bagetu anebo i něco víc. Během mých předchozích návštěv mě dost odradil neochotný personál. To se změnilo při mé poslední návštěvě, kdy jsem si objednala jenom porci jablkového koláče a vlídná slečna zůstala vlídná i po té, kdy bylo jasné, že tam nebudu obědvat a útrata nebude nic moc. Už to je důvod k návratu. Kromě toho, že koláč byl opravdu moc dobrý, i jídlo, které jedli hosté u okolních stolů, vypadalo chutně. Restaurace Shelanu, což by se volně dalo přeložit jako „U nás“ může hostům z USA připomínat židovská bistra, jaká asi lze vidět v Brooklynu. Shelanu je příjemné zpestření pražské košer scény.

Podle mého názoru chybí v Praze košer kavárna, která by nabízela mléčné menu a zákusky. Snad se jednou někdo této výzvy chopí a za přiměřenou cenu bude možné si zajít na dobrou kávu a zákusek do mléčné košer kavárny. Podle mého názoru by ani nemusela být v Židovském městě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv