… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

následek dopadu rakety typu Grad (Kaťuša)

následek dopadu rakety typu Grad (Kaťuša)

Teroristé z Gazy dnes ráno provedli obzvlášť tvrdý útok na jihoizraelská města, když během jediné hodiny vystřelili 10 raket na Beer Ševu (Be’er Sheva), Ašdod (Ashdod), Aškelon (Ashkelon), Kirjat Malachi (Kiryat Malachi) a další města.

Tři z raket sestřelil protiraketový obranný systém Železná kupole.

kouř z odpališť raket v Gaze

kouř z odpališť raket v Gaze

Jen od pátku palestinskoarabští zločinci vystřelili z Gazy na Izrael okolo 150 raket, z nichž Železná kupole zlikvidovala okolo 90 %.

Vůdce vlády Hamasu v Gaze Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh) sice včera prohlásil, že teroristé jsou ochotni uzavřít příměří, nicméně to ihned popřel proíránský Islámský džihád.

kouř z úderu Izraelského letectva v Gaze

kouř z úderu Izraelského letectva v Gaze

Izraelské obranné síly na útoky reagují přesnými údery letectva na odpalovací místa teroristů, při nichž bylo zabito nejméně 20 teroristů. Naneštěstí zahynul také 12letý chlapec, který se nacházel na místě, z nějž teroristé odpalovali rakety. Arabští teroristé v Gaze často umisťují odpalovací místa do hustě obydlených oblastí, aby tak znemožnili Izraeli úder – anebo aby úder přinesl co nejvíce civilních obětí, o nichž by pak psala světová média.

Na politické scéně se sice objevily už i návrhy na silnější úder na Gazu, ty byly ale zatím ministrem obrany Ehudem Barakem odmítnuty.

Obyvatelé jihu Izraele jsou současnou situací frustrováni a žádají vládu, aby se zasadila o obnovení klidu a míru na jihu země.

auto, v němž byl zabit al-Kajsi

auto, v němž byl zabit al-Kajsi

Rakety a miny dopadají na Izrael už týdny. Ostřelování však eskalovalo poté, kdy v pátek brzy ráno izraelské letectvo zabilo na severu Gazy vůdce Výborů lidového odporu Zuhira Músu Ahmeda Kajsiho (Zuhir Musa Ahmed Qaisi) a jeho zástupce Mahmúda Ahmeda Mahmúda Hanániho (Mahmoud Ahmed Mahmoud Hanani).

pohřeb al-Kajsiho v Gaze

pohřeb al-Kajsiho v Gaze

Izraelské obranné síly uvedly, že Kajsi byl zapojen a vedl nedávný teroristický útok proti izraelským cílům na izraelsko-egyptské hranici, byl zapojen do odpalování raket na Izrael a byl jedním z plánovačů útoku na silnici č. 12 v srpnu 2011, při němž zemřelo 11 Izraelců. Ve chvíli, kdy ho letectvo eliminovalo, plánoval ve finální fázi další teroristický útok na Izrael.

Pásmo Gazy ovládá od léta 2005, kdy na příkaz vlády premiéra Ariela Šarona (Ariel Sharon) došlo ke zničení tamních židovských obcí a stažení izraelské armády, výlučně Palestinská správa. Vláda Palestinské správy je od léta 2007 rozštěpena na vládu Hamasu v Gaze a vládu Fatáhu v Judeji a Samaří.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv