… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Catherine Ashton

Catherine Ashton

Aktualizováno v závěru článku. Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashton předevčírem přirovnala vražedný, nevyprovokovaný masakr v židovské škole v Toulouse, při němž byli zavražděny 3 dětí a učitel, k neúmyslným úmrtím dětí v Gaze.

„Když přemýšlíme o tom, co se dnes stalo v Toulouse, vzpomínáme také, co se stalo loni v Norsku a co se nyní odehrává v Sýrii a Gaze a dalších místech světa,“ citují izraelské noviny Maariv prohlášení Catherine Ashton během setkání s palestinskoarabskou mládeží v Bruselu.

Ashton vůbec nerozlišovala mezi úmyslným teroristickým masakrem dětí u židovské školy, resp. obdobným masakrem sociálnědemokratické mládeže loni v Norsku, a nešťastnou smrtí dětí v Gaze, k níž dochází při izraelských leteckých úderech na teroristy, kteří z hustě obydlených oblastí odpalují rakety na Izrael a zneužívají civilisty jako lidské štíty – Izraelské obranné síly přitom vyvíjejí úsilí, aby se civilním obětem vyhnuly, v takovém rozsahu, jako žádná jiná armáda světa.

Catherine Ashton také vůbec nezmínila statisíce izraelských dětí, které tráví svůj život ve stresu a často v krytech, když na ně teroristé z Gazy střílejí rakety.

Miriam Monsonego

Podle posledních zpráv vrah z Toulouse zastřelil rabiho Jochanana Sandlera (Yonatan Sandler) a jeho dva malé synky Arjeho (Aryeh) a Gavriela z motocyklu. Poté slezl, vešel do areálu školy a z blízkosti výstřelem těžce zranil 17letého studenta. Následně došel k 8leté Miriam Monsonego, chytil ji za vlasy a z bezprostřední blízkosti holčičku zavraždil výstřelem do hlavy.

Catherine Ashton tuto brutální čtyřnásobnou vraždu, stejně jako masakr více než 80 mladých lidí, spáchaný loni Andresem Breivikem, přirovnává k nešťastným a nezamýšleným obětem izraelské sebeobrany proti palestinskoarabskému terorismu.

Hanebný výrok vysoké představitelky se týká každého občana České republiky či Slovenska. Ashton nemluvila jen za sebe. Tímto neuvěřitelně urážlivým přirovnáním hovořila za celou Evropskou unii. Tedy i za nás.

Hanba Evropské unii, že má v čele takového člověka, jako je Catherine Ashton.

Hanba nám, že jsme občany Unie, kteří toto strpí.

„כשחושבים על המקרה בטולוז נזכרים בעזה“ – článek novin Maariv (hebrejsky)

The High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy – stránka C. Ashton v rámci Služby zahraniční akce Evropské unie (anglicky)

AKTUALIZACE:

Během včerejška mluvčí Catherine Aston vydal prohlášení, podle něhož Vysoká představitelka silně odsuzuje zabíjení v Ozar HaTorah a vyjadřuje své sympatie rodinám a přátelům obětí a lidu Francie a židovské komunitě. Prohlášení současně uvádí, že včerejší slova C. Ashton na akci UNRWA byla „jednou tiskovou agenturou hrubě zkreslena“ a „Vysoká představitelka hovořila o tragédiích, které si ve světě vyžádávají životy dětí, a nedělala paralelu mezi okolnostmi útoku v Toulouse a situací v Gaze.“

Catherine Ashton tak nezpochybnila přesnost citace svých slov a je na každém čtenáři, zda skutečně má pocit, že se nečiní paralela slovy: „Když přemýšlíme o tom, co se dnes stalo v Toulouse, vzpomínáme také, co se stalo loni v Norsku a co se nyní odehrává v Sýrii a Gaze a dalších místech světa.“

Já takový pocit nemám.

Statement by the Spokesperson of the EU High Representative on the murders at the Ozar Hatorah school in Toulouse – prohlášení mluvčí C. Ashton (anglicky, *.pdf)

27 reakcí na Neuvěřitelná sprostota vysoké představitelky Evropské unie

 • Jarabak napsal:

  Ano, já se za toto chování EU stydím. Ale nepřekvapuje mě to, je to stále dokola, stále si pletou příčinu a následek. Možná, že by se to komunistce ashton dalo vysvětli tak, že „nojo, za druhé světové války, hitlerovci sice vraždili, ale nelze při tom nemyslet na to, co se dělo, když spojenci dobývali Berlín“ – já to samozřejmě nemyslím vážně, jen hovořím řečí, kterou by snad komunistka ashton mohla pochopit. Stejně je zvláštní, jak nacisté i komunisté mají společnou nenávist k židům. Ti první ji sice otevřeně hlásají, ale ti druzí ji taktéž praktikují.

 • Eva napsal:

  Už jednou jsem zde komentovala kterýsi výrok pí Ashton, tehdy jsem napsala, že je asi stejně chytrá, jako hezká. No, teď si myslím, že je výrazně hezčí, než chytřejší…
  Ale vážně, taková sprosťárna se asi slušně komentovat nedá. Napadá mě výrok, že kdyby hloupost nadnášela, pí Ashton by se vznášela jako holubička… míru…(apod.). Jenže hrůza je, že takových poloblbek a poloblbů je v EU hodně a mají přístup do médií, je mi z nich na zvracení a hluboce se stydím, že žiju v zemi, která je v EU. A tím tiskovým „dementi“ to mluvčí pí Ashton podle mě moc neopravil. Kdyby se vyjádřila jasně, nebylo by co zkreslovat (ledaže by si to celé nějaká tisková agentura od A do Z vymyslela, a to se mi v této souvislosti moc nezdá).

 • Tomáš Kolský napsal:

  To bylo především strašně hloupé. Tuhle komisařku musela Labor nejdřív vykopnout do Sněmovny lordů a za tím účelem jí byl udělen titul baronky a následně, když ani to nepomohlo, ji vykopli do evropských struktur. Poslouchat ji je docela příšerné, připomíná to vogonskou poezii. Ale stydět se za ní. Neblbněte. Koho reprezentuje?

 • jurosh napsal:

  Jestli tomu dobře rozumím, je zásadní rozdíl, zda je dítě brutálně zabito odporným teroristou, nebo je příjemně, láskyplně zabito, navíc ještě omylem mírumilovným příslušníkem IDF? Takže ti rodiče palestinských dětí vlastně mohou být velice šťastní, že jejich dítě bylo usmrceno tak humanitárně, tak krásně.

  • Vader napsal:

   Rozumíte správně. Rozdíl je, a k tomu opravdu zásadní. Nebo snad považujete plánovanou a dokonanou vraždu za rovnu neplánovaného a nechtěného zabití ve válce (s přihlédnutím na zvláštní zálibu rodičů a odpalovačů raket s sebou brát děti, případně se mezi nimi schovávat, když už je jim v patách raketa cíleně zaměřená) ?
   Tak či onak, pokud bych byl alespoň z desetiny chucpe nátura jako vy, smázl bych váš komentář včetně fake účtu. Já tak však neučiním, a ban dostanete jen pokud se bude podobný exces opakovat, případně pokud budete pokračovat v opakovaných pokusech o registraci.

   • jurosh napsal:

    Jednak nevím co je chucpe a jestli tomu správně rozumím, diskuzi si představujete tak, že budu obdivovat cokoliv Izrael provede a jakákoliv kritika je zakázána?

  • Scooolie napsal:

   Jak už vám napsal Vader – skutečně je rozdíl mezi úmyslnou vraždou a nešťastným zabitím. Z hlediska rodiny dítěte může být motiv, proč jejich dítě zemřelo, vedlejší. Ale z hlediska nebezpečnosti pro společnost je obrovský rozdíl mezi vraždou dítěte teroristou a nešťastnou smrtí dítěte při snaze tohoto teroristu eliminovat – aby už se už nemohl snažit zavraždit další děti.

   • jurosh napsal:

    „aby už se už nemohl snažit zavraždit další děti“ –
    možná by bylo dobré uvést, kolik řekněme v roce 2011, bylo izraelských dětí zabito palestinskými bojovníky a kolik palestinských dětí bylo zabito izraelskými bojovníky.

  • Tomáš Kolský napsal:

   Podívejte se, každý národ má s Izraelem vztahy, které odpovídají jeho chování. Izraelci by hrozně rádi nezabíjeli žádné palestinské Araby. Za tím účelem byli dokonce ochotni etnicky vyčistit Gazu od Židů. Mír to nepřineslo, jen další válku.
   Vaše logika, totiž to, že ten, kdo vystaví svoje děti útokům namířeným proti terorismu, je v právu, protože jeho děti pak skutečně umírají, je velmi krutá právě vůči palestinským dětem. Lidé jako vy je totiž NUTÍ, aby své děti používali jako živé štíty. Je to pravý opak toho, k čemu vůbec byla vymyšlena lidská práva.

 • boba napsal:

  Já s ní souhlasím naprosto, zabíjet děti je odporné, ať se ho dopustí kdokoliv. Pokud Izrael bombarduje hustě osídlená území pak je to stejný terorismus jako každý jiný a je odpovědný a to plně i za dětské oběti. Všichni jsme lidé a chovat bychom se měli k sobě tak, jak si přejeme, aby se chovali ostatní k nám. Tedy ani pro zmiňovaného vraha, ani pro norského vraha a ani pro izraelské vrahy, neexistuje omluva

  • Vader napsal:

   Palestinské ostřelování raketami, Breivik, vraždy v Toulouse… A zlo nejhorší, „izraelští vrahové a teroristé“… Hmmm…
   Rád bych vám a vašim dětem zaplatil dovolenou někde poblíž Gazy, řekněme tak do 30 sekund od odpalu do dopadu raket. Pro více zájemců sleva, repatriace ostatků v ceně. Objednávat můžete na chucpe@myself.me

  • Scooolie napsal:

   A jak má tedy Izrael zlikvidovat teroristy, kteří se schovávají v hustě obydleném území? Místní obyvatelé je nevyženou, místní milice Hamasu také ne… Takže tam Izraelci mají přijet s tanky a buldozery a probít se tam? To už jedna raketa je k ekosystému Gazy šetrnější…

  • Tomáš Kolský napsal:

   Pokud nebudeme rozlišovat vraždu a neúmyslné zabití, náš jazyk zřejmě brzy ztratí smysl.
   Logika, kterou jste tu předestřel, nutí Hamás, aby přinášel válku právě do civilních populačních center, protože právě to jim přináší popularitu u evropských „lidskoprávních“ nevládek. Dostali jsme se do paradoxní situace, kdy největšími odpůrci lidských práv palestinských Arabů jsou právě ti, kdo se nejvíce formálně ohánějí lidskými právy.

 • Scooolie napsal:

  Jurosh: „aby už se už nemohl snažit zavraždit další děti“ –
  možná by bylo dobré uvést, kolik řekněme v roce 2011, bylo izraelských dětí zabito palestinskými bojovníky a kolik palestinských dětí bylo zabito izraelskými bojovníky.

  Jak to s tím souvisí? Pokud někdo úmyslně ostřeluje raketami a minami civilní obyvatele měst a vesnic jedná se o pokus vraždy – a to, zda vyjde nebo ne nic nemění na tom, že bezpečnostní síly musí vyvinout maximální úsilí onoho zločince eliminovat.
  Je to stejné, jako kdyby třeba v Praze na Jižním městě někdo střílel po lidech. Ať už se trefil nebo ne, ať už někoho zabil anebo jej zranil, bezpečnostní složky musí vyvinout maximální úsilí k tomu, aby to už nemohl dělat.

  • jurosh napsal:

   Takže podle vás by bylo mnohem lepší, kdyby si Stát Palestina zřídil armádu, aby mohl bojovat proti izraelské okupaci? Potom by byla smrt izraelských dětí mnohem milejší? Není to Izrael a jeho satelit USA, kdo brání plnohodnotnému vytvoření státních palestinských struktur? Jak mají palestinci účinně a přitom nenásilně bojovat proti okupaci? Podle vás by bylo lepší, kdyby nebyly žádné odbojové skupiny bojující proti německé okupaci Československa, ale jenom by poníženě žádaly zda by milostivě Německo přestalo okupovat naši zem? Násilná smrt každého člověka je tragédie a není možno se schovávat za nějaké omyly. Navíc platí stále ženevské konvence, které zcela nekompromisně zádají ochranu civilních obyvatel.

   • Scooolie napsal:

    Proti jaké okupaci? Rakety létají z Gazy, kde už řadu let není jediný izraelský voják a která má hranici nejen s Izraelem a mořem, ale také se spřáteleným Egyptem. Pokud Arabové chtějí, aby někdy měli „Stát Palestina“, tak střílení raket na izraelské obce je tím nejlepším, naprosto nejlepším způsobem, jak vznik takového státu znemožnit. Izrael tak má k dispozici jasný argument proti vzniku takového státu.
    K té „Palestině“ – Arabové prohráli v roce 1948 a 1967 války, při nichž se snažili zničit Izrael. Na vznik státu proto nemají nárok a měli by být šťastní, jestli jim Izrael nějaký povolí. Stejně jako nemají Němci dnes nárok na Slezsko nebo Východní Prusko nebo Japonci na Kurily.
    To srovnání Československa a Německa je moc pěkné – ale naopak. V rolích Němců jsou dnes Arabové, které se snaží od maličkého Izraele odtrhnout co nejvíce území, aby byl životaneschopný. Stejně jako se snažili Němci zničit Československo odtržením pohraničí.

   • Tomáš Kolský napsal:

    Něco vám povím: Palestinský stát je evropský koncept, který byl palestinským Arabům vnucen. Palestinci (až na jednotlivce) žádný stát nebudují a o žádný stát nestojí. Takže i kdyby vznikl, nebude jejich a bude pro ně cizí. Armádu má Fatáh i Hamás, každý svou vlastní, ale se státem to má pramálo společného.

 • jiri napsal:

  Scoolie : souhlasím s Vámi, jen doplním pro „Juroshe“ – ten vrah pistoli přiložil k hlavičce bezbraného dítěte a chladnokrevně zmáčkl. To je přece nelidské. Nelze to srovnávat s tím, že při izraelské likvidaci odpalovaných raket z Gazy zahyne nešťastnou náhodou palestinské dítě. Samozřejmě je to také tragedie, ale proč Hamas odpaluje rakety na Izrael např. v blízkosti škol?

  • jurosh napsal:

   Že to je nelidské, o tom není pochyb, to jsem snad ani v náznaku nepsal. Stejně tak je nelidské, když US voják (či skupina vojáků postřílí brutálně vesničany). BTW to nevyvolalo ani destinu pozornosti mainstreamových médií, přestože tam bylo zavražděno 4x více civilistů. A stejně tak je nelidské poslat bezpilotní letoun, který pomocí více či méně zkreslujících údajů čidel zaměřuje „objekt“ – v klidu klimatizované místnosti, „vojákem“ který vlastně nevraždí, jen mačká knoflík. Nevidí ty zabité, po službě si jde zaplavat, dá si dobrou večeři, pomodlí se a je úplně čistý.

   • Scooolie napsal:

    Masakr v Afghánistánu byl naprosto šílený, nicméně nemám pocit, že bych každý den o něm nečetl několik zpráv (kdo to spáchal, kde žije, co na to jeho manželka, nebylo jich víc?, kde bude souzen, co říká jeho obhájce, co na to Afghánci, atd.)
    Jaký je rozdíl mezi tím, zda úder provede na základě údajů čidel bezpilotní nebo pilotovaný letoun netuším – ten, kdo mačká knoflík má k dispozici údaje od čidel tak jako tak.

 • boba napsal:

  Přidávám se k názoru, že Palestincům se děje křivda a děla se jim už tehdy, kdy o jejich území rozhodoval někdo jiný, ostřelování raketami z pásma Gazy jistě není příjemné a jistě přináší i nevinné oběti, ale ani náhodou nesnese srovnání s masivními vojenskými akcemi, při nichž je zabírána palestinská půda, ničena jejich infrastruktura a dokonce káceny olivové háje. V těchto vojenských akcích je samozřejmostí i násobně větší počet obětí z řad Palestinců, takže agresor je z toho zřejmý. Palestinci mají stejný nárok na stát jako Izraelci, nakonec příslušné rozhodnutí OSN to proklamuje a podle mne snad i větší, protože tam žijí po generace, kdežto Izraelci jsou převážně přistěhovalci z Evropy. Rozumějte prosím dobře, stát Izrael tam už je a nikdo ho nezničí, pokud se nezničí sám svou nechutnou politikou. Palestinci jsou v postavení Čechů v pohraničí, kteří jsou vyhnáni ve prospěch jiné národnosti ze svého území. Podle mne tam stejně dříve nebo později vznikne stát společný na celém území historické Palestiny, byť třeba za staletí, protože jinak ta území nejsou dostatečně životaschopná. |Jinak rozhodně nejsem antižid , ale ani nadšení nad Palestinci a Araby vůbec nesdílím pro jejich opravdu odporný vztah k ženám, ale v tom by si s ortodoxními Židy jistě rozuměli |( a křesťany jakbysmet), v tom to není, ale Izrael je teroristický stát nebo aspoň jeho vedení a kromě toho praktikuje rozdělení občanů podle národnosti či původu, což je rasismus jako víno a dále vede agresivní boj na cizím území . Jak to, že rozdělení původní Palestiny má dopadnout tak, že palestinci budou mít dva malé nesouvisející kousky? To vám přijde spravedlivé?

  • Scooolie napsal:

   Pro začátek zkuste definovat, koho míníte slovem „Palestinci“. Do roku 1948, dokud existoval britský mandát Palestina, slovo Palestinec označovalo všechny jeho obyvatele, kteří se podrobněji dělili na palestinské Židy a palestinské Araby. Poté pojem „Palestinec“ vyšel z užívání a objevil se až v polovině 60. let k označení blíže neupřesněných arabských obyvatel Izraele, Jordánska, Egypta, Libanonu, Sýrie a řady dalších zemí. Dnes je užíván alternativně (a tedy nejasně) k označení obyvatel Palestinské správy, resp. všech arabských obyvatel území mezi Jordánem a mořem (včetně Arabů s izraelským občanstvím), popř. k označení řady dalších Arabů, žijících v zahraničí, kteří tvrdí, že jsou potomky těch, kdo kdysi v „Palestině“ žili. O kom hovoříte Vy?

   Až si vyjasníme, kdo je „Palestinec“, požádal bych o vyjasnění, co se míní pojmem „palestinská půda“. Jaké území to je a proč je označováno jako palestinské?

   Palestinci (používáte-li definici, kdy se tímto slovem rozumí Arabové) nejsou v postavení Čechů v pohraničí, ale v postavení Němců. Vznikl stát (Československo, resp. Izrael), jehož součástí nechtěli být a proti jehož existenci bojovali ve spojení se svými soukmenovci v zahraničí. Byli poraženi – a zde je jediný rozdíl oproti čs. Němcům – nebyli posláni s ranečkem „domů do vlasti“.

   Mě přijde spravedlivé, aby se o palestinské Araby postarali jejich arabští bratři z jiných zemí – přijali je, dali jim práci a občanství. Tak, jako Izrael přijal statisíce Židů z arabských zemí. Tak, jako Německo po prohrané válce přijalo miliony čs., slezských nebo pruských Němců… Žádný palestinský arabský stát by nikdy na západ o Jordánu vzniknout neměl – jeden už na historickém území Palestiny existuje a jmenuje se Jordánsko.

 • admin napsal:

  Vážení, začíná to zde připomínat vše, jen ne diskusi na téma článku.
  Pokud budete cítit potřebu v tomto směru pokračovat, učiňte tak na fóru.

 • vorlicek.p napsal:

  Srovnává-li „vysoká“ představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku paní Catherine Ashton bestiální vraždění dětí, s neúmyslným úmrtím dětí ve válce, měla by se obrátit o pomoc k dobrému psychiatrovi, než se zblázní úplně!

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv