… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

synagoga v obci Migron

synagoga v obci Migron

Obyvatelé obce Migron (מגרון) v oblasti Regionální rady Mate Binjamin (מועצה אזורית מטה בנימין) v Samaří včera podepsali dohodu s izraelskou vládou, podle níž budou obyvatelé vysídleni ze svým domovů na současném místě a přesunuti na trvalé místo nedaleko.

Vláda se již s obyvateli minulý měsíc dohodla, ale dohodu označil za nezákonnou Nejvyšší státní zástupce, což vyvolalo mezi průkopníky osidlování Země Izrael rozhořčení. 1. března bylo oznámeno, že byla dosažena nová dohoda.

Migron v rámci Samaří

Migron v rámci Samaří

Podle dohody bude komunita během dvou let přesídlena na nové trvalé místo poblíž Vinařství Psagot. Místo, kde se nyní osada nachází, převezme Civilní správa. Existující stavby budou zbořeny, ale na místě namísto obytné čtvrti může být zřízeno „veřejné prostranství.“

V každém případě místo, kde se nyní Migron nachází, zůstane židovské a nebude předáno pod arabskou kontrolu.

Regionální rada Mate Binjamin

Regionální rada Mate Binjamin

Ve včera podepsané písemné dohodě všichni obyvatelé souhlasili s tím, že se přestěhují na nové místo a zdrží se další výstavby na místě dosavadním. Kompromis dojednal ministr bez portfeje Beny Begin.

Ještě před podepsáním vydala včera obec Migron prohlášení, že „po řadě týdnů intenzivních, dlouhých jednání bylo dosaženo dohody mezi izraelskou vládou a obyvateli Migronu, která řeší mírumilovně tuto záležitost.“

Obyvatelé uvedli, že souhlasí s dohodu „s těžkým srdcem“, a dodali, že mají národní odpovědnost splnit rozhodnutí izraelského Nejvyššího soudu.

Nejvyšší soud nařídil, že 11 let existující obec s více než 40 rodinami musí být zbořena do konce března 2012. Stalo se tak poté, kdy soud došel k závěru, že domy nebyly postaveny na státní půdě, i když se žalujícímu hnutí Mír nyní (Šalom Achšav, Peace Now) a Arabům nepodařilo prokázat, kdo je vlastníkem půdy. Oblast zahrnuta do územního plánu, ale stát projevil souhlas s existencí obce tím, že pomohl obyvatelům s infrastrukturou.

Obyvatelé Migronu včera uvedli, že komunita „projevuje důvěru v izraelskou vládu a jejího zástupce, ministra Begina, že představené řešení je tím, co může zabránit občanské válce, a proto izraelská vláda dala přednost současnému řešení před soudem.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Migron Residents, Government Reach Agreement – Again.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv