… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

TóraEx 28,15-30

V této paraše se píše také o tom, jak má vypadat kněžský oděv a o zvláštních doplňcích velekněžského-Áronova oděvu, kterým byl například náprsník práva – משפט חשן (chošen mišpat). Náprsník bude čtvercový a bude ve čtyřech řadách osazen drahokamy. V první řadě budou rubín, topas a smaragd. V druhé řadě malachit, safír a jaspis. V třetí řadě opál, achát a ametyst. Ve čtvrté řadě chrysolit, karneol a onyx. Celkem dvanáct drahokamů a na každém z nich bude vyryto jméno jednoho z dvanácti synů Izraele nebo též dvanácti kmenů Izraele.

Slovo חשן (chošen) obsahuje stejná písmena, avšak v jiném pořadí jako slovo נחש (nicheš), což je hádat, uhádnout. Hádají jen hadači a hvězdopravci, t.j. ti, kteří používají okultních nečistých sil, aby uhádli něco skrytého, neznámého. Avšak význam slova חשן je objasnit neznámé, skryté věci silou svatosti, prostřednictvím urim a tumim, symbolů jasnosti a dokonalosti v rozsudku. (podle díla והקבלה הכתב rabína Jakoba Cvi Meklenburga, 1785-1865).

V naší paraše se píše o náprsníku, který je osazen dvanácti drahokamy, mezi nimiž je i יהלום (jahlom), což v bibli je překládáno jako jaspis, v moderní hebrejštině je to však diamant.

Jednou jakýsi obchodník s drahokamy a chasid (přívrženec) rabiho Menachema Mendela Shneersohna, neboli Lubavičského rebeho זצוק“ל (1902-1994) si všiml, že rebe při přijetí dává přednost prostým lidem. Chasid se ho tudíž zeptal, čím jsou takoví obyčejní a prostí lidé výjimeční, že je rabi upřednostňuje. On mu odvětil, že tito lidé mají velmi vysoké morální vlastnosti. Chasid nevěřícně kroutil hlavou a rebemu řekl, že mu je líto, ale on na těchto lidech nic zvláštního nevidí, a přestal se s rebem přít. Po určité době, ještě než chasid odešel, ho náhle Lubavičský rebe požádal, aby mu ukázal vzorky jeho drahokamů. Obchodník byl polichocen, že rebeho zajímá jeho zboží a vyndal z kufříku drahokamy a začal rebemu vysvětlovat jejich vlastnosti a zvláště vychvaloval vlastnosti a krásu diamantu. Po několika minutách odborného obchodníkova vysvětlování rebe přiznal, že se v drahokamech vůbec nevyzná. Tato rebeho slova rozčarovala chasida, který poté rebemu řekl: „Vážený pane rabíne, měl byste se přece v drahokamech vyznat.“ Rebe mu na to s úsměvem odvětil: „Musíme především pochopit židovskou duši.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv