… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Převrat na Židovské obci v Praze! Exkluzivní interview s novým předsedou! 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

nové vedení Židovské obce v PrazePUTNA (PUrimová Tisková ageNturA): Židovská obec v Praze zažívá šok poté, kdy stávající politická reprezentace obce byla ve volbách na hlavu poražena dosud neznámou Koalicí za duhovou, košer a demokratickou obec. Do čela obce se dostávají nové tváře, představitelé tzv. Husákových dětí. Kdo bude předsedou obce dosud není zcela jasné. Rozhodne se mezi hlavou kandidátky Šaulem Chatrčem a druhým mužem vítězné koalice Áronem Solomonem, majitelem restaurantu U krále Árona.

Reportér spřáteleného věstníku Agorot vedl bezprostředně po zvolení se Šaulem Chatrčem rozhovor, v němž z něj s profesionalitou sobě vlastní vydoloval zásadní informace o budoucích plánech.

Dobrý den pane Chatrči nebo mohu Vám říkat Šaule?

Samozřejmě můžeš. Vždyť mi tak mimo záznam říkáš už léta, Davide.

Nejprve mi dovol, abych pogratuloval k Vašemu vítězství ve volbách, s nímž si řada lidí, včetně mě, spojuje naději na změny k lepšímu v tom našem malém židovském rybníčku. Co chystáte?

Děkuji za blahopřání. Vítězství je pro nás všechny velký závazek a já děkuji všem svým židovským, palestinským, romským, českým, africkým a sudetoněmeckým přátelům, kteří mi, promiňte – chtěl jsem samozřejmě říci – nám, k němu pomohli tím, že ovlivnili můj pohled na svět.

Ovlivnilo Tě skutečně hodně lidí. Můžeš jmenovat alespoň některé své vzory?

Jak sis už jistě přečetl na mém profilu na Facebooku patří mezi ně Václav Havel, T.G.Masaryk, Jicchak Rabin i Mahmúd Abbás. Prostě skuteční humanisté.

V reprezentaci obce získala Vaše kandidátka většinu. Bude to něco znamenat pro tatínkovce, liberální Židy a vůbec všechny, kdo usilují o větší otevřenost obce, kterou jim dosavadní vedení tolik odpíralo?

Obec otevřeme všem lidem dobré vůle. Mám na mysli všechny, kdo se za Židy sami pokládají, tedy i tatínkovcům a těm, kdo jako třeba Ty slaví Vánoce. Navíc si myslíme, že by se pražská židovská obec měla stát průkopníkem náboženské plurality. Vedle ortodoxního rabína tak máme v úmyslu zaměstnat také rabína liberálního, pastora, ímáma a hippie guru.

Prosím? Můžeš blíže vysvětlit proč chcete zaměstnat vedle liberálního rabína také pastora , ímáma a hippie guru?

Kvůli rovnoprávnosti všech Židů. Každý Žid má právo vyznávat plně své náboženské přesvědčení a nesmí být do ničeho nucen. Proč bys třeba Ty měl kvůli zkostnatělým názorům ortodoxního rabína přestat slavit Vánoce nebo já se měl začít řídit halachou, co se týče mých sexuálních chutí?

Rozumím. A ten imám?

To je pro členy ŽOP z řad Palestinců.

Palestinců? Mezi Palestinci jsou židé?

To samozřejmě nejsou, ale jsou to lidé, kteří mají právo na svůj stát s hlavním městem Jeruzalémem a já jsem přesvědčen, že když se k nim Židé budou chovat hezky a přijmou je do židovských obcí – čehož chci být průkopníkem – pak i oni nás aspoň jednou ročně pustí k Západní zdi v Jeruzalémě.

To je skutečně skvělé! Jsem rád, že Agorot, který se vždy snaží pomáhat, může Tvoje názory zprostředkovat čtenářům. Jakou si myslíš, že máš šanci na zvolení předsedou obce? Slyšel jsem, že proti tobě bude kandidovat Áron Solomon, který se k Vaší koalici na poslední chvíli dost nečekaně připojil.

Šance na zvolení je vysoká. Máme většinu a Áron se spokojil s tím, že jsem slíbil, že co nejdříve vyhovím jeho požadavku, aby se stal jediným dodavatelem jídla do obecní kantýny. Pardon, chtěl jsem říci restaurace. V tomto ohledu mezi námi spor nebyl, protože my do kantýny stejně nechodíme a Áron je jediný z naší kandidátky, kdo se stravuje košer.

Chystáš jistě i další změny, které zlepší život obce. Jaké?

To ano, ale nechal bych si jejich představení až poté, kdy budu zvolen předsedou obce.

Naznač alespoň nějaké…

Zbavíme jakéhokoliv vlivu na život v obci všechny ty staré struktury – přesně, jak jsi mi radil, v synagogách povolím fotografování a Roš Chodeš bude mít polovinu stránek vyhrazenou pro ortodoxním establishmentem potlačované menšiny.

Tím myslíš liberální Židy?

Ano a také homosexuály a Palestince, na které se dosud ostudně zapomínalo.

Rozumím. Přeji, ať se Ti všechny plány podaří naplnit. Obec je skutečně třeba otevřít a liberalizovat.

7 reakcí na Převrat na Židovské obci v Praze! Exkluzivní interview s novým předsedou!

 • Josef napsal:

  Je Purim…pan Áron má syna, kterému do plnoletosti chybí rok a protože chce, aby si prohloubil svoji víru, pošle ho do země otců Izraele. Po roce se mu vrátí synek domů a říká otci , otče bylo tam krásně, ale konvertoval jsem ke křesťanství,.
  Smutný otec podle dobrého mravu jde za svým nejlepším přítelem a vše mu vypoví. Ten mu odpoví , to je zajímavé, že jdeš právě za mnou, poslal jsem svého syna do Izraele a také se vrátil jako křesťan,.
  Podle dobrého zvyku se oba vypraví za rabbim. Vše mu vypoví a ten se diví ,to je zajímavé, že s tím jdete za mnou, přesně to se stalo i mému synovi,.
  Tak všichni tři muži si kleknou a začnou usilovně volat k Hospodinu. Tu se náhle rozevřou mračna a z nich se ozve hlas , to je zajímavé, že s tím jdete právě za mnou, já jsem do Izraele také poslal svého syna…

 • Hanecek napsal:

  A mně se zase líbí jak:
  Chlap se na Václaváku opírá o strom a strašně zvrací. Ale hrozně, hrozně a dlouho. Jde kolem jiný, chvilku na něj kouká, pak k němu příjde, položí mu ruku na rameno a soucitně povídá: „A víte, že se Vám ani nedivím….!!“.

 • Tomáš Kolský napsal:

  Mně se ten článek líbí. I když… Homosexuálové v řadách členů obce samo sebou jsou. Při vstupu do obce se pochopitelně nikdo neptá na sexuální orientaci. U dětí dokonce ani nebývá známa. 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv