… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov

Rusko kategoricky odsuzuje nepřijatelné hrozby Íránu, týkající se zničení Izraele. Současně je ale přesvědčené, že Írán je nikdy nenaplní – protože nebude chtít zničit „Palestinu“ a protože by to bylo „pod úroveň“ Íránu. Úder na Írán by ho přiměl usilovat o jaderné zbraně. Prohlásil to včera ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (Сергей Лавров).

„To, co svého času znělo z Teheránu z úst prezidenta a dalších oficiálních představitelů byly naprosto nepřijatelné výroky proti Izraeli, které kategoricky odsuzujeme. Je to necivilizované a nedůstojné tak starobylé země a takového starobylého národa s jeho velkou kulturou. Považuji to za projev toho, jak zahraničněpolitická rétorika může být zaměřena na dosažení vnitropolitických cílů, přičemž nejen vnitřních, ale i cílů v islámském světě. Je to touha udržet v protiizraelském směřování ty, na něž Íránci spoléhají ve svém sousedství. Kategoricky to odmítáme,“ uvedl Lavrov v moskevském rádiu Kommersant FM (Коммерсантъ FM).

„Jsem si absolutně jistý, že Írán to nikdy nesplní, přinejmenším kvůli tomu, že tam je všechno miniaturní: Izrael i Palestina. Hrozit zničením Izraele a přitom nezničit Palestinu, to je skutečně nereálné,“ dodal ministr.

„То, что в свое время из Тегерана звучали из уст президента и других официальных лиц абсолютно неприемлемые заявления по отношению к Израилю, мы осуждаем категорически. Это просто нецивилизованно и недостойно такой древней страны и такого древнего народа с его великой культурой. Я это считаю как проявление того, как внешнеполитическая риторика может быть нацелена на достижение внутренних задач, причем не только внутренних, но и задач в исламском мире. Это стремление удержать в антиизраильском русле тех, на кого иранцы рассчитывают в соседнем с ними регионе. Мы это категорически отвергаем. Я убежден абсолютно, что никогда Иран не решится сделать это, хотя бы потому, что там же все очень миниатюрно: Израиль и Палестина. Знаете, грозиться уничтожить Израиль и при этом не уничтожить Палестину, это, наверное, нереально.“

citát části obsáhlého rozhovoru, v němž se ruský ministr zahraničí vyjádřil i k postoji Ruska k Sýrii, Afghánistánu, protiraketové obraně NATO a dalším tématům a který si lze přečíst na webu Kommersant pod názvem „Асада никто в Москву не приглашает“ („Assada nikdo do Moskvy nezve“)

Lavrov současně varoval, že útok na Islámskou republiku by jí nedal jinou možnost, než usilovat o jaderné zbraně, přičemž o tom, že by o ně Írán usiloval nyní, nejsou podle něj důkazy.

Předtočený obsáhlý rozhovor s ruským ministrem zahraničí o zahraničněpolitických postojích Ruska byl odvysílán krátce poté, kdy íránský Nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí (Ali Khamenei), varoval, že jeho země je připravena odpovědět na úder USA nebo Izraele „na stejné úrovni, jakou zaútočí oni na nás.“

Podle Lavrova naopak izraelské hrozby vůči íránskému jadernému programu mohou řadu zemí „Třetího světa“ přimět o jaderné zbraně usilovat, aby si tak vydobyly respekt. Připomněl také, že Severní Koreji nikdo nehrozil útokem, když vyvinula a otestovala jaderné zbraně.

Ruský ministr zahraničí s odvoláním na „vědce z takřka všech zemí“ vyjádřil názor, že úder na Írán by mohl jeho jaderný program jen zpomalit, nikdy však ne zastavit.

Jedna reakce na Sergej Lavrov: Irán nikdy nezaútočí na Izrael, ale po úderu by mohl začít usilovat o jaderné zbraně

  • gugi napsal:

    Bude proveden zřejmě „chirurgický řez“ neutronovou bombou – majetek, nemovitosti a movití Palestinci zůstanou – Židé se „vypaří“… 🙁

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv