… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Guido Westerwelle, Angela Merkel na Kodaňském klimatickém summitu (ilustrační foto)

Guido Westerwelle, Angela Merkel na Kodaňském klimatickém summitu (ilustrační foto)

Spolková kancléřka Angela Merkel (CDU) a její ministr zahraničí Guido Westerwelle (FDP) se v zákulisí přou o postoj Německa k Izraeli. Zatímco ministr zahraničí naléhá na větší veřejnou podporu palestinských Arabů, kancléřka je rezervovaná.

Uvádí to aktuální vydání německého týdeníku Der Spiegel s tím, že tento vnitřní rozpor může na Blízkém východě ohrozit pověst Německa jako důvěryhodného partnera.

Komentátor Ralf Neukirch oceňuje snahu ministra Westerwelleho o „povzbuzení Palestinců k jednáním o dvoustátním řešení“ a „snahy o podporu přímých jednání mezi Izraelem a Palestinci,“ podotýká nicméně, že k tomu nemá odpovídající finanční zázemí.

Při včerejším setkání se „skupinou svých palestinských protějšků“ mohli němečtí ministři slíbit 72,5 milionu euro na vzdělání, policii a rozvojové projekty, což podle autora je „spíše kapka v moři, než velká diplomatická ofenziva.“

Důvodem ale nemá být jen složitá situace na Blízkém východě, ale také neshody mezi kancléřkou a ministrem ohledně toho, jak na ni má Německo reagovat. Ty by mohly být nebezpečné, pokud by Berlín musel reagovat na problematičtější situaci, jakou by byl třeba izraelský úder na Írán se snahou zabránit vývoji jaderných zbraní.

Zásadní spornou otázkou je, jak velký tlak má Německo vyvíjet na Izrael kvůli mírovému procesu. Navzdory veškeré kritice je Angela Merkel proti tomu, aby se Izraeli oponovalo v klíčových otázkách. Naproti tomu Westerwelle chce být více propalestinský, přičemž oba politici se snaží prosazovat svůj přístup nezávisle na tom druhém.

Spor o zastoupení „Palestiny“ v Berlíně

Ministr tak v únoru při návštěvě Ramalláhu bez konzultace s kancléřkou oznámil úmysl zvýšit diplomatický status palestinského zastupitelství v Berlíně z generálního konzulátu na velvyslanectví.

Přestože představitelé ministerstva se hájili, že jak kancléřka tak Izrael byli vyrozuměni předem, obě strany to popřely s tím, že se jednalo o naprosté překvapení. Proti verzi ministerstva svědčí i to, že když stejné oznámení chystal Westerwelle loni během návštěvy Mahmúda Abbáse v Berlíně, kancléřka, k níž se informace donesla, mu to zakázala.

Spor o přijetí „Palestiny“ do OSN a dodání německých ponorek Izraeli

Kancléřka ovšem také svého ministra zahraničí vynechala z rozhodování o důležité zahraničněpolitické záležitosti, když loni v dubnu bez konzultace s ním přislíbila izraelskému premiéru Binjaminu Netanjahuovi, že Německo nepodpoří palestinskou kampaň za přijetí do OSN. Představitelé ministerstva zahraničí měli podle Der Spiegelu pocit, že kancléřka promarnila možnost výměnou za postoj v OSN od Izraele požadovat ústupky ohledně výstavby v Judeji a Samaří.

Z téhož důvodu nyní představitelé ministerstva nejsou spokojeni s rozhodnutím dodat Izraeli vojenskou ponorku, které německá vláda potvrdila minulý týden.

Berlin Split on Middle East Peace Policies – celý článek na webu Der Spiegel International (anglicky)

Jedna reakce na Spor o Izrael mezi německou kancléřkou a ministrem zahraničí

 • Eva napsal:

  Tak, shrňme si fakta:
  1) má Izrael právo na existenci? – odpověď zní: MÁ
  2) je Stát Izrael legitimní? – odpověď zní: JE
  3) využili Arabové možnost rozdělit „britský palestinský mandát“ po druhé světové válce na dva státy – arabský a židovský? – odpověď zní: NEVYUŽILI
  4) co vlastně svět chce? – odpověď zní: VOPRUZOVAT
  Shrnutí: Údajný blízkovýchodní problém je pouze a jedině duchovní, kdy se prostě svět (nebo jeho významná část) nemůže smířit s tím, že Izrael přežívá staletí navzdory všem pogromům. Politici se snaží existenci Izraele a neexistenci „Palestiny (jako státu)“ stavět do „politické“ roviny, což nelze.
  P.S. je vidět, že německý ministr zahraničí je typickým „západním promuslimským produktem“, jakých už máme mezi politiky plno a bude jich čím dál tím víc…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv