… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

SWIFTSpolečnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT), která zajišťuje mezibankovní clearingovou komunikaci, v sobotu 17. března 2012 v 17 hodin středoevropského času výrazně omezila transakce s Íránem.

Omezení služeb SWIFT prakticky znemožňuje bezhotovostní mezibankovní platby, a to včetně plateb za ropu, které tvoří značnou část příjmů z íránského exportu. Znemožněny jsou i převody peněz od Íránců žijících v zahraničí nebo zahraničních investorů.

Omezení finančních transakcí nařizují již rezoluce Rady bezpečnosti OSN. SWIFT, jehož členem je více než 10 tisíc světových bank z 210 zemí a území a sídlí v Belgii, je nicméně dává do spojení s posledními sankcemi Evropské unie. Generální ředitel Lazaro Campos uvedl, že se jedná o „mimořádný a bezprecedentní krok, který je přímým důsledkem mezinárodních a vícestranných akcí pro posílení finančních sankcí proti Íránu.“

SWIFT instructed to disconnect sanctioned Iranian banks following EU Council decision – prohlášení SWIFT o odpojení íránských bank (anglicky)

Systém SWIFT využívalo 30 íránských bank a dalších desítky významných institucí, přičemž transakcí se světem bylo provedeno ročně přibližně 2,25 milionu.

Islámská republika se faktickému odříznutí od světového systému finančních transakcí, které zasáhlo její banky, státní instituce i obchodní společnosti a jednotlivce, zatím snaží vzdorovat oznámením, že je připravena akeptovat platby zlatem a formou barterových dodávek surovin.

Izraelské noviny Haaretz informovaly, že na vyloučení Íránu ze SWIFTu naléhal během jednání v USA a Kanadě izraelský premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu). Ten také spolu s ministrem financí Juvalem Štajnicem (Yuval Steinitz) finanční organizaci k jejímu rozhodnutí veřejně pogratuloval.

Íránská tisková agentura Fars citovala bývalého íránského ministra zpravodajských služeb Alího Fallahiana, který přirovnal bojkot ze strany SWIFTu k uzavření mezinárodních vod – a také ihned pohrozil, že Írán by mohl na tento krok reagovat uzavřením Hormuzské úžiny, kudy proudí významné množství světového vývozu ropy.

Sankce na Írán uvalila v několika kolech Rada bezpečnosti OSN i Evropská unie v reakci na neochotu teheránské vlády umožnit transparentní a neomezené inspekce svých jaderných zařízení Mezinárodní agentuře pro jadernou energii (MAAE). Izrael, USA, Evropská unie i další západní státy mají obavy, že pod rouškou mírového jaderného programu se Írán snaží vyvinout jadernou zbraň.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv