… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Steward D. Nozette

Steward D. Nozette na tajném záznamu, pořízeném FBI při rozhovoru s domnělým izraelským agentem

Soud v hlavním městě USA včera odsoudil vědce Stewarda Nozetta za snahu o špionáž pro Izrael k 13 letům vězení a náhradě nákladů 217.795 dolarů (tj. přibližně 4 miliony českých korun).

Vědec byl zatčen v říjnu 2009 poté, kdy agentovi FBI, který předstíral, že pracuje pro izraelskou zpravodajskou službu, nabídl informace o obranných systémech včasného varování, metodách reakce na rozsáhlý útok na USA, amerických vojenských družicích a další přísně utajované informace. Výměnou žádal peníze a izraelský pas.

Nozette, který se v minulosti podílel na americkém armádním výzkumu, se k činu přiznal s tím, že za něj „přijímá plnou odpovědnost“ a je připraven za „fatální omyl“ zaplatit. Omluvil se svým přátelům a rodinným příslušníkům, které činem ranil.

Ústní jednání soudu proto proběhlo velmi rychle a bylo jen formalitou, při níž soudce schválil dohodu mezi obžalobou a obhajobou o výši trestu, která byla uzavřena již loni v září.

Státní zástupce Ronald Machen v obžalobě prohlásil, že „jeho chamtivost byla větší, než oddanost vlasti. Vyplýtval svůj talent a zničil svoji pověst, když souhlasil s prodejem státního tajemství někomu, o kom si myslel, že je cizím agentem.“

Steward Nozette ve skutečnosti nikdy špionáž pro Izrael neprováděl, ani o ni nebyl izraelskými agenty žádán. Doplatil pouze na test integrity, který vůči němu FBI provedla poté, co vyšlo najevo, že přestože pracuje v oblasti utajovaného výzkumu, má finanční problémy, které řeší podvodným navyšováním vyúčtováním výdajů vůči státu a krácením daní.

Co vedlo FBI k tomu, aby její agent předstíral, že pracuje právě pro izraelskou zpravodajskou službu, není z dostupných informací jasné.

Maryland scientist Stewart Nozette sentenced for passing secrets to supposed Mossad agent, expresses regret – článek o případu na webu The Washington Post (anglicky)

Space scientist, sentenced to 13 years, expresses regret over espionage attempt – článek o případu na webu The Washington Post (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv