… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Vižnický rebe

Vižnický rebe

Aktualizováno. Včera pozdě večer zemřel v Bnej Braku ve věku 95 let Vižnický rebe (Vizhnitzer Rebbe), rabi Moše Jehošua Hager (Moshe Yehoshua Hager, רבי משה יהושע הגר).

Pohřeb měl začít dnes od 13 hodin ve vižnické studovně Tóry (bejt midraš) v Bnej Braku, avšak jeho začátek byl opakovaně posunován, aby se ho mohli zúčastnit členové rodiny a satmarští a skvererští rabíni, kteří letí z USA. V tuto chvíli se má za to, že pohřeb by mohl začít okolo 14:30.

Očekává se příjezd stovek autobusů z celého Izraele. Izraelská policie očekává celkem až 150.000 lidí.

Rada učenců Tóry nařídila všem chasidským podnikům, aby během pohřbu zavřely. Izraelská policie ve spolupráci s městským úřadem Bnej Braku a Magen David Adom (Červeným Davidovým štítem) uzavře během pohřebního procesí některé části města. Motoristé jsou vyzýváni k odstranění zaparkovaných vozidel z oblasti, kde půjde smuteční průvod.

Pohřbu se zúčastní všechny chasidské směry. Očekává se účast desítek tisíc lidí, včetně litevských, belckých a sefardských komunit a národních náboženských sionistů.

Rabi Hager sloužil jako předseda Moecet Gedolej HaTóra (Moetzet Gedolei HaTorah, Rady velkých učenců Tóry, מועצת גדולי התורה), rozhodovacího orgánu Agudat Jisrael (Agudat Yisrael, אגודת ישראל), která se jako charedi politická entita na Radu obrací se žádostmi o stanoviska týkající se halachy a dalších záležitostí. Jeho názor byl proto velmi vlivný a často rozhodující v politice Agudat Jisrael. V Knesetu zastupuje Vižnic poslanec rabi Šmuel Halpert (Shmuel Halpert).

Podle zprávy charedi webu Behadrej Charejdim (Behadrei Hareidim) se rebeho zdraví v posledních měsících zhoršovalo. Minulý týden se mu zvýšila teplota a dostal infekci do nohy, která se rozšířila do zbytku těla a způsobila také selhání ledvin.

chasidská dynastie Kosov-Vižnic

chasidská dynastie Kosov-Vižnic (zdroj Wikipedia, kliknutím se nákres zvětší)

Rabi Heger byl pátým rabínem známé, velké a rozrůstající se chasidské dynastie, pocházející z města Vižnicja (ukrajinsky Вижниця, rumunsky Vijniţa, jidiš וויזשניץ) v Bukovině na dnešní západní Ukrajině. V letech 1774 až 1918 bylo město součástí Uher, poté Rumunska a po anexi severní Bukoviny od roku 1940 součástí SSSR. Do čela dynastie se zesnulý rabín postavil v roce 1972, po smrti svého otce rabiho Chajma Mejra Hagera (Chaim Meir Hager). Jeho bratr rabi Mordechaj Hager (Mordechai Hager) je rabínem druhé ze tří větví vižnické dynastie, Vižnic-Monsey (Vizhnitz-Monsey) v New Yorku. Třetí větev – Sered Vižnic (Sered Vizhnitz) – sídlí v Haifě.

Vižnic má po celém světě velké množství vzdělávacích institucí, od mateřských školek přes dívčí školy až po ješivy a synagogy. Vižničtí chasidé jsou známi důrazem na tradiční chasidské páteční noční tiš (slavnostní setkání), kam všichni chasidé přicházejí pro duchovní povzbuzení a posílení sociální sounáležitosti a zpívají slavné vižnické nigunim.

Světově proslulý spravedlivý Učenec Tóry zemřel při recitaci Šema Jisrael. Zanechal po sobě dva syny a čtyři dcery, stovky vnoučat, pravnoučat a prapravnoučat.

Web Behadrej Charejdim uvádí, že se oba jeho synové pravděpodobně stanou Vižnickými rabíny a budou následovat dílo svého otce.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Vizhnitzer Rebbe Passes Away at 95.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv